• Maxie

    Pco eller Multifollikulära ovarier?

    Hej,
    Undrar om nån vet skillnaden mellan pco och multifollikulära ovarier? Läkaren på CvL sa idag att jag har det sistnämnda medan läkare på Sophiahemmet, Karolinska och Huddinge sagt att jag har lätt pco. Att det är nån slags skillnad förstår jag eftersom han idag först sa pco och sen ändrade sig till multifollikulära ovarier. Men jag hängde inte med i informationen helt, det blev lite för mycket. Så, nån som vet?

  • Svar på tråden Pco eller Multifollikulära ovarier?
  • Maxie

    Dahlia: ja fast det ska ändå vara nån slags skillnad eftersom han sa att jag inte har pco utan just multifollikulära äggstockar. ???? Måste fråga honom igen så jag förstår men tänkte om nån kan reda ut det åt mig redan nu.
    Fast en tanke är ju att han kanske skiljer mellan pcos och multifollikulära äggstockar (som då skulle vara motsvarande pco)? Alltså utan syndromet?

  • Maxie

    Jag gjorde en sökning och fann att någon hade fått förklaringen att äggblåsorna ligger lite huller om buller istället för som på ett pärlband och att hormonvärdena ligger "normalt" vid mfo. Det skulle stämma med vad läkaren idag visade på vul:et.

  • Maxie

    Tack Liselotte, det var intressant! Det är uppenbarligen en skillnad mellan pco och mfo.

  • Maxie

    Bra fråga. Jag har ingen aning, Liselotte kanske vet hur det ligger till?
    Själv har jag just gjort kopplingen mellan ok med Menopur vid mfo men inte vid pco. Det har med LH att göra, vilket man tydligen har tillräckligt av själv vid pco.

  • Maxie

    Tack Liselotte, det ska bli spännande att få veta mera.

Svar på tråden Pco eller Multifollikulära ovarier?