Har spelat flera olika MMORPGs Everquest (som är ovanligt beroende framkallande) DAoC, EVE, WOW, SWG. det pajjade ett långt förhållande. totalt. man måste spela mycket annars är det meningslöst, spelen är uppbyggda för att ta din tid så mycket som möjligt, det är så dom tjänar sina pengar. för mig går det inte att spela casuall. det finns inte, jag har försökt tro mig.
Köpte ett x-box 360 istället, det är inte på samma planet som att lira PC, inte djupt, inte svårt men lätt underhållande och det håller mig från dom tunga "drogerna"
Mina gammla online polare och irl polare försöker övertala mig att köpa det nya super spelet Vanguard saga och hearoes, det spelet är verkligen inget för casuall eller newbs. det är tungt, och mycket bra (enl dom) som EQ1 till viss del. mer hardcore, och gissa om jag är sugen, har beställt och avbokat det 3 ggr redan, men jag får inte sumpa det här nu, min familj är för viktig.. det är inte VÄRT det.