• Themis

    Deodorant till 8-åring???

    Jag har goda vänner som fått sina 8-åringar att använda deodorant för att föräldrarna tycker att de luktar svett (både killar och tjejer).
    Visst, min 8-åring kan väl också lukta lite ibland men inte så att jag tycker att det stör. Inte heller har jag haft någon tanke på att han skulle börja använda deodorant.

    Vad tycker ni om det där? Är det vettigt att låta ett barn använda deodorant?

  • Svar på tråden Deodorant till 8-åring???
  • Themis

    Tack för svaren.
    Jag håller med er i att det är självklart i att lära dem att hålla hygienen och tvätta sig ordentligt. Men däremot att de ska använda deodorant när de är så pass unga vet jag inte riktigt vad jag tycker. Det är ju skillnad om de hade varit 11-12 år sådär då de börjar få hormonförändringar och det där. Men som dessa barn jag skrev om är bara 8 år och använder deodorant (och t.o.m. mild parfym). Nja, jag får fundera lite till om vad jag tycker är vettigt.
    Det är intressant att se den olika synen på vad som är okej.

    Ni som låter era barn använda deodorant, i vilken ålder var de när de började??

  • Themis

    Jag gör som ni säger, jag ska kolla upp vad det finns för milda deodoranter på apoteket. Även den "Absolut torr" som din dotter, hillson, använt. Tack snälla ni för era svar!

  • Themis

    Tack för ytterligare svar!
    Nädå, jag gör ingen stor grej av det, för det är det ju egentligen inte.
    Jag sa bara till honom att han ska tvätta sig under armarna varje morgon med när han gör iordning sig och ta på lite deodorant. Sen sa jag att man kan börja lukta lite svett i hans ålder och att vi med började med tvättning under armarna vid den tiden ungefär. Sen var det inte mer med det, han ryckte på axlarna och sa "jaha".
    Deodoranten är parfymfri.

    Nu har jag vant mig vid tanken och tycker det är helt ok. Jag blev nog bara lite överrumplad att det faktiskt kunde vara normalt att börja använda deodorant i deras ålder. Jag hade inte deo som barn, kanske det var därför jag blev så förvånad att mina kamrater gav sina barn det. Men nu är jag med i gänget, jag vill ju inte att min kille ska utpekas som ofräsch och lukta illa.

Svar på tråden Deodorant till 8-åring???