Jag är en biomamma!!
Har precis läst tråd efter tråd efter tråd på forumena här på FL. Mycket om biomammor, bonusbarn, bonusmammor osv. Varför blir allt ett sånt stort problem? Om förhållandet inte funkar mer kan man ju inte göra annat än att gå ifrån varandra. hur dum, ego och elak man än känner sig mot sina barn, så kanske det inte finns andra utvägar?! Och går man ifrån varann så får man oftast bonusar med på köpet så småningom!
Jag vet att det är många som läser här och jag skriver inget personligt till nån. Jag skriver överlag och drar oss alla över en kam.
Om alla bara kunde ha ett sunt förnuft och respektera andra, skulle det inte vara enklare då? Att bråka och tjafsa sårar ju bara barnen. Barnen väljer inte dom här situationerna. Dom blir bara måltavlor för pajkastning. Kan ni inte inse att barnens bästa går före allt och sluta kasta skit på varann?
Ni som bonusföräldrar, ni måste inte älska era bonusbarn. Men ni måste acceptera dom och respektera dom. Precis som att bonusbarnen måste inte älska er heller, dom väljer inte er. Men dom måste lära sig att acceptra, respektera och leva med sin bioförälders val. Och om dom sedan älskar. se det som en bonus!
Dom flesta trådarna handlar om arga bonusmammor som gnäller och kastar skit hit och dit om ders bonusbarns biomammor. Kan ni inte förstå att det är inte så enkelt att vara biomamma heller. Det är inte å enkelt att veta att barnet delvis tas omhand av en annan kvinna. Det är inte alltid så lätt att som biomamma anpassa sig.
Ni tycker att vi lägger oss i och att vi bestämt si och så. Vi, alle fall jag vill inte lägga mig i. jag gör som jag gör här och dom gör som dom gör där. Sen så fort det handlar om nåt annat rörande min dotter så disskuterar vi det osv.
Men det finns gränser även för er bonusmammor. Såna som ingen ska behöva ta upp eller berätta för er. Sånt som man bara ska veta ändå.
Jag ska skriva ett par exempel, en kom ihåg lista både ur min egen siuation och mycket baserat på det jag läst på FL.
-Klipp och gör inget som inte lätt kan åtgårdas med våra barns/era bonusars hår!
-Gå inte på våra barns/era bonusars föräldrarmöten, föräldrarkvartar utan att faktiskt fråga biosen först! Enligt lag får ni heller inte det om inte båda vårdnadshavarna tycker att det är ok.
-Skriv inte under några papper gällande ditt bonusbarn. tex dagis, myndigheter, läkare osv...
-Gå inte med våra barn på deras vänners barnkalas, framför allt inte om den som har kalaset är en god vän till biosen.
-Sätt er inte över beslut angånde vistelsen hit eller dit. Förhoppningsvis har vi redan kommit fram till en bra lösning innan du som bonus kom in i bilden.
-Kom gärna med goda råd osv men acceptera om det inte blir som du vill.
-Om bonusbarnet har tutte, snutte, suger på tummen osv. Skit i det du. Det är inte din sak att avgöra när det ska slutas och inte.
-Klaga inte och gnäll om vi ringer max en gång/dag för att se att våra barn mår bra osv, speciellt i början.
-Du får absolut inte köpa eller what so ever lägga dig i vad våra barn ska ha på sig första dagen i skolan!
-Helt enkelt, lägg dig inte i mer än vad som är nödvändigt. Och vill du eller blir det aktuellt att "lägga sig i" så fråga biosen. Då är det dessutom säkert ok om du visat den respekten att biosen själv får välja om du ska gå med på tex föräldrarmötet eller inte.
Finns säkert en massa mer. Jag menar inte att gå på hårt och jag menar inte att jag är bättre än nån annan. Jag kan säga att jag som biomamma även håller stenhårt på det här gentemot min sambo. Jag är mitt barns mamma och det kommer han aldrig att bli. Han får gärna älska, tycka om, ställ upp och även bli älskad om det finner sig så. Men aldrig sätta sig över mig. han skulle aldrig få gå med nånstans gällande min dotter om inte hennes far skulle ge sit samtycke INNAN. Varför kan ni biopappor försöka tänka likadant. Om ni la er i lite mer om hur saker och ting ska skötas så kanske det inte skulle bli så mycket problem?
Själv är jag ganska lyckligt lottad. Oftast inga problem. Jag och min dotters far kommer bra överens. Även jag och bonusen. Visst har man kännt sig överkörd ibland. Men det är väl olika från person till person. Vissa vet mer om respekt och hänsyn än andra. Och ibland kanske jag oxå går hårt på. MEN så länge det handlar om min dotter och hennes välmående så kommer jag alltid att sätta det i första rummet och då skter jag i vem jag kör över och inte. Jag är nog själv för tillfället mer tyst än klagande. Och vill inte vara den där elaka biosen. Men självklart ibland lär man kanske rensa luften om det finns såna behov.
Det finns ju även trådar om arga biosar och det ska jag inte sticka under stolen med. Men ett råd till er från mig. Oroa er inte. Era barn är era barn. Och just ditt barn kommer alltid (med rätt förutsättningar) att älska dig och sin far/mor mest. Hur snäll och hur bra än bonusföräldern är. Så är du ALLTID mamma/pappa och det kan ingen ändra på!
Ingen är perfekt, inte jag heller!
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-02-22 19:54:30:
Kul att min tråd blev så populär. För vad ni än säger tjejer..så heta diskussioner älskar vi alla

TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-02-22 20:58:11:
Obs! Gäller er bonusmammor med virrpannor till män!
