• Ithiq PT

    Snabba vs långsamma kolhydrater?

    GI är föråldrat och förvillande.

    Föråldrat eftersom det finns vissa teknikaliteter som gör att GI-värdet blir missvisande. Exempelvis finns det produkter som mjölk som trots att laktosen (mjölksockret) i mjölken har ett förhållandevis lågt GI ändå resulterar i ett rejält insulinsvar. Detta tros bero på på mjölkproteinet och alltså inte kolhydraterna.

    Förvillande är det för att det är kombinationen av s.k. makronutrienter, dvs protein, fett och kolhydrater, som ger det totala insulinpåslaget. M.a.o. äter man protein och fett så får man med vissa undantag ett lägre insulinpåslag än om man enbart ätit det som främst innehåller kolhydraterna.

    Om man vill göra det lätt för sig så är det alltså ovanstående man ska tänka, dvs kombinera dina måltider så att du får i dig proteiner och fett och fyll sedan ut med den kolhydratmängd som ditt energibehov dikterar. Detta i kombination med att undvika raffinerade kolhydratkällor som socker, vitt bröd etc är det väsentliga.

    Lycka till!

Svar på tråden Snabba vs långsamma kolhydrater?