6-åring i "förpubertet"........
Oj så mycket i era berättelser som jag känner igen i min 5 1/2 åriga pojke. När man diskuterar med honom säger han att:
- det är min hjärna och den bestämmer jag över, hjärnan bestämmer att jag ska....(spela dataspel, äta godis, var uppe sent...).
Det är också hans kropp som han bestämmer över och det är väl jättebra att han känner så men inte lika bra när kroppen bestämmer att "inte städa rummet eller hålla i gafflen när man ska äta mat" då blir det lite jobbigt.
Han håller också på mycket med grimaser mot resten i familjen och föreställer rösten och härmar lillasyster tills hon blir skogstokig.
Pojken spelar dessutom fotboll och tycker det är superkul, men nu den senaste tiden tycker han att han är för duktig för att spela med småkillarna på tre, fyra år. Han har blivit en liten STÖDDOBERT!
Fast han är ju gullig när han sover, då vill man mumsa upp honom.