vilken ålder börja med trehjuling
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-10 11:44:02:min son blir 2½ nu. vet inte om det skall vara en trehuling eller en tvåhjulin med stödhjul
när kan man börja med springcykel?
Kom ihåg att springcyklar bara funkar om det är slät mark! Inga nedförsbackar!!
Jag hade väntat med riktig 2-hjuling tills barnet var 4-5, och då struntat helt i stödhjul!
Våran unge fick en trehjuling när hon var ett år och 4 månader.
Det är frihjul på den (så att tramporna inte åkter runt) och man kan låsa styret så den bara åker framåt.
Hon tycker att det är jättekul att åka på cykeln (det sitter en pinne bak så man kan putta på utan att få ryggskott)
Nu i sommar antar jag att hon har växt tillräckligt för att nå fram till pedalerna och kanske kan trampa själv..
Riktig cykel får vänta några år..
LyNxQ: Egentligen håller jag med dig. Men mina barn har växt ur sina trehjulingar flera ÅR innan de varit redo att cykla utan stödhjul.
3 år eller äldre när det gäller min äldsta tjej. Hon ska få en när hon fyller 3 år nu i maj.
Dominic fick sin trehjúling när han var drygt 6 månader, men det var först när han var 1,5 år som han uppskattade den. Han är 2,5 år nu och älskar den, är jätteduktig på att trampa så det går framåt. Tänkte att han får ha det tills nästa sommar iaf.
Trehjuling röstar jag för. Inte bra att cykla med stödhjul för länge på vanlig cykel då de har svårare för att lära sig utan stödhjul sedan. Det är säkrare med trehjuling också.
3 år eler äldre skulle jag ha röstat på. Min kille fick en trehjuling nu när han blev 3. Detta är även på rekomendation från NTF. Barn är inte mogna innan dess (även om de lär sig cykla). Tvåhjuling rekomenderar de vid 4-5 års ålder och då UTAN stödhjul. Stödhjul är bara ett påhitt för att handlarna skall tjäna pengar.
diddik: Jag håller inte med på att stödhjul bara är ett påhitt för att tjäna pengar. Min dotter växte ur sin 3-hjuling när hon var 4 år. Vi satsade på tvåhjuling utan stödhjul som är rekommenderat. Vi kämpade på hela den säsongen, men helt utan framgång. Då lät vi henne få stödhjul så hon kunde fortsätta cykla som hon ville. När hon sen var 6 år lärde hon sig direkt att cykla utan stödhjul. Visst skulle vi kunna ha väntat tills hon var 6 år, men då skulle vi alltså förvägrat henne möjligheten att göra det hon ville - varför?
Hennes bror är nu 8 år. Han har INTE motorik för att klara en tvåhjulig utan stödhjul. Frågan är om hans ens skulle acceptera att vi höll i honom - det blir för vingligt. Han har stödhjul som vi sakta kommer att höja. Visst jag skulle gärna låta honom ha en trehjuling men de kostar på tok för mycket.
Har en bekant som fått fått kraftiga stödjul utskrivet av sjukgymnast - tror KNAPPAST att det är för att stödhjulstillverkaren ska tjäna pengar - eller?
Oj
Jag förmedlade bara vad NTF har sagt till mig, det kanske var otydligt, men så är det. Jag kan inte svara på hur jag kommer att göra när mina barn växer ur trehjulingen, det får jag se då, men jag tar till mig vad NTF säger då de är ganska ledande när det gäller barns säkerhet.
Inget vad jag skriver är kritiskt till vad andra gör, utan jag delar bara med mig utav min åsikt.