• Anonym (rädd)

    Fler som är rädda för att gå till tandläkaren?

    Finns det fler som är riktigt rädda för att gå till tandläkaren? Jag var där häromdagen och började gråta t o m. Kände mig så himla fånig

    Har mardrömmar om att jag tappar mina tänder och att jag ska behöva dra ut någon tand.
    Är så fasligt trött på att vara rädd för allting!

    Hur gör ni andra för att hantera er tandvårdsrädsla?

  • Svar på tråden Fler som är rädda för att gå till tandläkaren?
  • Razzla

    Här är en till som har fått 2 nya bästa kompisar.. Lugnand och lustgas i kombination.. Ja under händer!! sen får min sambo alltid (ller någn annan) följa med och hålla handen och prata med dom man måste eftersom jag har musiken på så högt att jag inte hör nått..


    Se i mina ögon att jag ler
  • Anonym (rädd)

    ErnieBernie
    Precis så drömmer jag också. Vet inte hur många gånger jag har drömt att jag plötsligt upptäcker att någon tand går att vicka på, sen trillar dom ut en efter en. Läskigt!

    Har använt tandtråd flera ggr i veckan under det senaste året, men nu senast så sa tandl att jag har använt fel teknik! Att jag istället skulle använda små stickor i plast och göra rent med.
    Och jag som har varit så duktig, så blir det ändå inflammerat i tandköttet. Blir så trött!

    Razzla
    Kan man ta lugnande i kombination med den vanliga bedövningen man får?

    Har ett hål i en visdomdtand, men behöver inte dra ut den. Den ska lagas om 2 v. Fick panik när hon började prata om att dra ut den, men slipper det som tur är *puh*.

    Hur fixar man att dra ut en tand om man är fullständigt skräckslagen???

  • Anonym (rädd)

    stenfalk
    Jag är också rädd för sjukvården, livrädd. varför är det så??

    Opererades flera gånger i somras, var livrädd för det innan, men är stolt över att jag klarade av det så bra som jag gjorde.

  • Isa74

    Jag är också extremt rädd för tandläkaren,men går just nu hos en superbra tandläkare som vet om att jag är rädd och därför avsätter extra lång tid för mig, tar det jättelugnt och alltid visar och berättar vad han gör. Ett problem för mig är just att jag känner mig utlämnad och inte har en aning om vad han gör därinne i munnen. Sen har jag svårt för ljuden så om jag behöver borra så lyssnar jag på musik.

    Mitt bästa tips är dock att vara extremt noga med tandskötseln för då slipper man ju att laga . Jag drar tandtråd och sköljer flour 2 ggr per dag.

  • Anonym (rädd)

    Isa74
    Känner mig också väldigt utlämnad och utsatt. Har fått fluortabletter på recept nu och ska bli riktigt ambitiös med dom där stickorna jag fick av henne

    Tyvärr råkar jag nog tillhöra de där 10% som min tandl alltid pratar om. De som sköter sina tänder exemplariskt, men ändå för problem med tandlossning och karies. Suck!
    Men man minimerar ju risken såklart genom att sköta sina tänder.

  • Razzla
    Anonym (rädd) skrev 2007-04-16 16:37:47 följande:
    ErnieBerniePrecis så drömmer jag också. Vet inte hur många gånger jag har drömt att jag plötsligt upptäcker att någon tand går att vicka på, sen trillar dom ut en efter en. Läskigt!Har använt tandtråd flera ggr i veckan under det senaste året, men nu senast så sa tandl att jag har använt fel teknik! Att jag istället skulle använda små stickor i plast och göra rent med.Och jag som har varit så duktig, så blir det ändå inflammerat i tandköttet. Blir så trött!RazzlaKan man ta lugnande i kombination med den vanliga bedövningen man får?Har ett hål i en visdomdtand, men behöver inte dra ut den. Den ska lagas om 2 v. Fick panik när hon började prata om att dra ut den, men slipper det som tur är *puh*.Hur fixar man att dra ut en tand om man är fullständigt skräckslagen???
    Japp de kan man! som tur är kan jag ju säga...
    Har tidigare alltid blivit sövd men efter att ha hittat just denna kombination + trygghet i någon när med mig så funkar de till iaf 75% och de är bättre än inget.

    Nu är de tyvärr så att jag snabb inser att denna tråden kommer att bli förmycke för mig eftersom jag har väldigt svårt för att läsa om behandlingar och tänder överhuvudtaget eg. Men är de något du undrar över om behandlingen eller om de är någon som vill nått överhuvudtaget så skriv gärna till mig direkt i gb el mail. Tänk bara på att kanske inte ta med alla detaljer för då bryter jag ihop..  ;)
    Se i mina ögon att jag ler
  • Anonym (ftv)

    Om man har tandvårdsrädsla så finns det hjälp att få. Folktandvården har team som arbetar med extremt tandvårdsrädda. Då får man både träffa psykolog och tandläkare. Jag arbetar i sådant team.

  • Anonym (Rädsla)

    Här är en till med tandvårdsrädsla, dock har den blivit mindre tack vare att jag hittat en underbar tandläkare. Första besöken där hade jag aldrig klarat utan Stesolid, fick ångest i ordets rätta bemärkelse bara av att åka förbi där tandläkaren fanns vilket var något min respektive hjälpte mig med att göra flera gånger innan jag ens tordes gå dit. Att ringa gick bara inte utan det fick min man göra.

    Om du är bosatt i Göteborg eller runtomkring och kan tänka dig gå till en tandläkare som är specialist på tandvårdsrädda där så tipsar jag dig gärna om den jag går hos, vet inte om det kan ses som reklam att göra det här på siten men skriv gärna ut din e-mail adress här (om du har någon) så fixar jag det. Vill absolut inte röja mig här då flera här på siten känner mig. "Min" tandläkare är ansluten till Försäkringskassan så jag betalar samma avgifter som hos folktandvården.

  • Anonym (rädd)

    Razzla
    Bra att veta om lugnade tabletter inför nästa besök... tack för dina inlägg!

    Anonym Ftv
    Också bra att veta! Har inte sett mig som extremt tandvårdsrädd innan, har ju trots allt klarat av att gå dit. Men nu när dom började tala om ev risk för tandlossning osv...panik!!!
    Kanske dags att kontakta ett sådant team!

    ANonym Rädsla
    Bor inte i Gbg (skulle jag flytta från Sthlm så skulle det dock bli Gbg himla trevlig stad!).
    Har en väldigt bra tandläkare nu, men när jag sa till henne att jag var livrädd för att dra ut en tand så sa hon "Nej, men det kommer gå så bra så"
    Då kände jag mig ännu fånigare än innan, precis som om min rädsla var berättigad.

    Tack alla gulliga för era inlägg!

  • Lillflickan

    Hejsan.
    Jag har själv under många år lidit av tandvårdsrädsla. Endast gått på akutbesök efter att haft ont flera veckor. Då har man inte haft något val.

    Gick på bedömning hos tandläkare för 1½ år sen, bad om att få alla tänder utdragna och ditsatt löständer. Tandläkaren berättade hur allt skulle funka, alla människor kan inte ha löständer...men jag var helt inne på det spåret.

    Öppnade inte ens munnen för tandläkaren Generad

    Efter ett par veckor ringde en psykolog upp mig och sa att tandläkaren hade skickat en remiss. Fick gå på bedömning hos psykologen som sa att jag absolut passade i deras KBT-grupp.

    Så fick jag en ny psykolog, som förklarade hela upplägget med KBT, pratade och berättade. Efter två-tre träffar var jag redo att gå till tandläkaren. Första gången pratade vi bara. Fick titta på alla instrument, känna lukter, höra borren mm.
    Sen fick jag gå ett par gånger hos en tandhygienist. Hon bara pillade och tittade.

    Sen följde ett par besök hos tandläkaren, med psykologen. Kändes såååååå pinsamt, men det var ändå bra att han var med. Han var inte där som stöd, utan för att få mig att "exponera mig för rädslan" som han kallade det. Det är det som kbt går ut på.

    Numera går jag i behandling (ska faktiskt dit om en timme).
    Såklart är jag skitnervös innan, men jag går dit, och har tagit åt mig allt som psykologen sa åt mig.
    Han sa att jag aldrig kommer sluta vara rädd att gå till tandläkaren, däremot kommer jag klara av det utan att må dåligt.
    Och det gör jag...

    Allt detta betalas av landstinget, trots att jag går hos en privattandläkare. Jag betalar 100:-/gång hos tandläkaren, 80:-/gång hos hygienisten.
    Allt detta går på högkostnadsskyddet.

    Jag är så glad att jag fick den här möjligheten. Inte alla uppfyller kraven för detta.

    Men att se att man kan gå till tandläkaren utan att hellre vilja dö, att faktiskt gå dit och INTE hålla andan en timme.

    Medicin är inget alternativ för en KBT behandling, det hjälper för stunden, men tar inte bort själva rädslan.

    Se om det finns ett liknande alternativ i din kommun.

    Lycka till TS.
    Det finns hjälp att få.

    //L-som har hela tänder numera


    ♥ Mamma till Storebror, Gullan, Bischen & Gnutten ♥
Svar på tråden Fler som är rädda för att gå till tandläkaren?