• Majamjau

    Biomamman fyller bonusen med socker på hennes veckor

    Min sambo har sedan ett tidigare förhållande en dotter som snart fyller tre år. Hon bor växelvis varannan vecka och de veckor hon inte är hos oss får hon mycket söta produkter. Kalaspuffar, sötad fruktyoghurt, vitt bröd, vit pasta, O'boy, kakor, bullar, glass, godis och så vidare. Hon får även mycket fet mat och skräpmat, hamburgare och pizza osv. Kan tillägga att mamman är INTE intresserad av någon dialog/kompromiss kring detta.

    Hos oss är det så gott som nolltolerans mot skräpmat. (Ibland blir det pizza men det är sällan) Vi serverar fullkornsprodukter, gröt, mörkt bröd osv. Har inte ens ketchup hemma. ALDRIG godis och sånt. Försöker få farföräldrar och bekanta att förstå att vi inte vill att hon ska äta sötsaker också.

    När hon kommer till oss efter en vecka hos mamman är hon alldeles uppsvälld, har ofta kräkts under mammans vecka, klagar över att det svider när hon kissar och pratar hela tiden om socker och godsaker och verkar verkligen tycka att det är jobbigt att vara utan allt detta. Efter några plågsamma dagar verkar hon anpassa sig och mår bättre men det är jobbigt att det blir så stor skillnad på kosten i hennes liv, man känner sig lite osäker på vad som egentligen är det rätta att göra.

    Vi kan ju inte anpassa oss efter mammans kosthållning och börja äta därefter bara för att det ska bli lika och när vi får gemensamma barn vill vi ju också att dom ska slippa allt socker så länge det bara går. Dessutom blir bonusen märkbart uppvarvad och stressad de få gånger hon fått sötsaker när vi varit med. Är så otrevligt att se och man vill ju att hon ska må bra och vara harmonisk.

    Någon som har/haft erfarenhet av samma/liknande dilemma, hur fungerade det för er och finns det några åsikter/råd/tips att få ta del av? Vore tacksamt.

  • Svar på tråden Biomamman fyller bonusen med socker på hennes veckor
  • Majamjau

    Michan: Ja, det är verkligen trist att se hur negativt kosten påverkar.

    Det trista är ju också att bonusen självklart tycker att man är världens tristaste eftersom mammans vecka blir mycket "roligare" med allt gott och smaskens som serveras. Med sina egna barn kommer det ju så länge dom är små vara så att dom är lyckligt ovetande om allt sött dom missar.

    Samtidigt tror jag ändå att när barn blir större och får lite perspektiv så kan dom nog lättare uppskatta den sockerfria veckan också. Hoppas jag iallfall

  • Majamjau

    backtimjan:

    det är mamman som brukar rapportera att hon klagat över att det svider. när sedan bonusen kommer till oss brukar det gå över. Vi har även åkt och kollat hos bvc och det har inte varit nåt, men man kan ju få känningar som liknar uvi vid hög sockerkonsumtion. Hon brukar även vara förstoppad när hon kommer hit.

    jag tänker också lite så, att det borde kunna vara dåligt att pendla så mycket i matvanorna. kanske smart att rådfråga en dietist. hade inte ens tänkt på det. :)

    pappan äter också nyttigt. dom hade diskussioner angående lördagsgodis och sånt redan innan dottern var ett år eftersom mamman tyckte att det var dags att börja ge godis redan då. hon såg liksom fram emot det

  • Majamjau

    Agni:

    Vi äter jättegod och omsorgsfullt lagad mat, ofta ekologiskt och lyxigt, :) så det är faktiskt inte tråkigt alls. Gott hembakt mörkt bröd är ju enligt mig så himla mycket godare än det tråkiga vita. Det är absolut inte tal om någon bantning, nyttig mat är ju oftast hundra gånger så god mat om man vet hur man ska laga den.Gör jag köttfärssås tillexempel så gör jag den extra smaskig med hemmagjord pesto och sånt och då behövs verkligen ingen ketchup. När det är fredagsmys så skippar vi glassen och fixar superlyxig fruktsorbet sötad med honung. Istället för godis finns det ju massor av goda bär och nötter. och så vidare.

    grejen är att jag egentligen absolut inte vill moralisera över ANDRA familjers kostvanor. Gillar man korv och makaroner med ketchup eller lösviktsgodis så lägger jag ingen värdering i det, folk får äta vad dom vill. Sedan att jag aldrig i livet skulle ge mitt barn vare sig vanlig ketchup eller den sockerfria som är full av otrevligt sötningsmedel är ju upp till mig. Jag vill att mina barn ska äta mat som dom mår bra av. Problemet uppstår ju nu när vi har bonusen som får två helt olika världar.

  • Majamjau

    Cheera:

    Jag kan tänka mig att det också ibland blir lite av en tävling mellan föräldrarna om vem som är "Den snälla". Ett ganska enkelt sätt att "köpa röster" är ju att servera en massa gott hela tiden och vara den som aldrig säger ifrån. När mina föräldrar skildes var det alltid roligast att vara hos pappa för han ställde inga krav och man fick kalaspuffar till frukost och godis lite hipp som happ medan mamma serverade grötfrukost och middag på bestämda tider. tjatade om städning osv. länge tyckte jag att det var skittrist på hennes veckor men nu när jag ser tillbaka så uppskattar jag ju verkligen att mamma gjorde som hon gjorde eftersom det ju egentligen var det bästa.

  • Majamjau

    Cheera:

    Haha! Grön mannagrynsgröt. Min papppa brukade ha strösocker på makaronerna efter att han hällt bort kokvattnet. Det gillade vi! :)

    Man får väl försöka göra så som man tror är det bästa, hur man än gör så kommer väl ändå barnen komma och tala om hur man förstört deras barndom, och det kommer säkert vara något man inte ens tänkt på. :)

  • Majamjau

    backtimjan:

    tror att vi lyckas balansera kosten ganska bra för på våra veckor så fungerar magen som den ska, verkar då inte bli för mycket fullkorn. hon klagar faktiskt inte heller på det ickevita brödet så det får vara kvar. den enda gången som ketchupen lyst med sin frånvaro var när farföräldrarna hälsade på och skulle laga korv. kan tänka mig att det blir ganska fattigt med korv utan ketchup. :)

Svar på tråden Biomamman fyller bonusen med socker på hennes veckor