Skydd mot Svarta Bibeln?
Största skyddet är kunksap.
Svarta bibeln existerar inte i den form som många tror.
Det finns olika svarta biblar genom tiderna. En är en svart bibel som vart stulen av en missonerande präst som skulle få sin säte någonstans söderut(vikingatid) i sverige vid en sjöstrand, hans bibel vart som sagt stulen och den som stal den drabbades av en massa otur och han återlämnade boken vart ktisten oxå om jag minns rätt för den kristna guden var så stark jämfört med Tor mm (står i boken "Spåren av kungens män" skriven av Maja Hagerman) Läs den!
De böcker vilka har cirkulerat kring norrlandstrakterna som arvegods är femte eller något sånt biblar vilka är en kraftigt bantad version av biblar ur det judiska tron vilka kristendommen inte tog med sig till sin tro. (nu spekulerar jag bara men jag tror att det är kabalah, den okulta delen av judendommen där man måste vara gift, man av viss ålder mm innan man får studera dessa skrifter Madonna upprörde många pga att hon började studera dessa skrifter)
Besvärjelser mm av onda slaget förekommer i all religon och mänskliga sinnen man önskar någon ont, och tankens kraft är stark. Om du tror att någon önskar dig ont Önska dig något gott så stabilerar du det hela. Om du är kristen gå till kyrkan tänd ett ljus och be omväglednng och styrka.