Min dotter hatar att klippa naglarna
Jag brukar alltid försöka klippa min dotters naglar efter att hon badat eftersom de är mjukare då , men då sparkas & skriker hon m.m. vad ska jag göra?
Jag brukar alltid försöka klippa min dotters naglar efter att hon badat eftersom de är mjukare då , men då sparkas & skriker hon m.m. vad ska jag göra?
Citrina: ja men det går inte hon vaknar så fort man kommer nära , hon är tydligen lätt väckt
Citrina: hmm nee , eller jo men bara med en massa kräm tuber hon får hålla på med medans jag klipper tå naglar mne dom är hon inte intresserade av längre , och hon e ju så envis med..
Mirris: neej jag tycker inte det är äcklig att göra något för att få bort de läskigt Vassa naglarna , jag har också en riktig nagelsax , jag tror hon är rädd för den , kanske är därför hon beter sig så.
Citrina: Gör det inte ont tror du , att klippa ett litet jack och sen pilla bort resten. kanske bara jag som e känslig. Jag e ganska försiktig av mig vågar inte prova mycket av rädsla för att hon ska få ont.