• Frila2

    svider

    Kan du förklara var det klia/svider?

    Om det kliar/svider på insidan blygdläpparna eller längre upp i slidan kan du mycket väl ha fått en svampinfektion. Boka en tid till din bm eller vårdcentral för du behöver mediciner för detta. Det finns receptfria mediciner men jag rekomenderar att du går till bm eller vc först och kollar upp vad det är.

    Om det svider när du kissar eller värker ovanför blygdläpparna men nedanför klitoris kan det istället vara en urinvägsinfektion.

    Det finns många olika saker som kan svida/klia i underlivet, det bästa är att du kollar upp det direkt. Det är inte bra att gå med infektioner under en längre tid.

    /Frida - sjuksköterska

  • Frila2
    Anonym (snyft...) skrev 2007-05-04 00:46:12 följande:
    kliar i och runt omkring urinöppningen går inte förklara men haft mera svida men gick över men har nu börjat komma tillbaka svider intevalla dagar och inte helavtiden och olika mycket!
    Sök vård. Man ska inte förutsätt att det är sköra slemhinnor för det behöver det absolut inte vara. Man ska inte gå runt med obehag på det här sättet.
    Om det är en urinvägsinfektion måste den behandlas eftersom bakterierna kan "krypa" högre upp och påverkar på urinledarna och till sist njurarna. Då ska man iof ha gått mycket länge med en uvi.

    Svamp ger precis de symtom du beskriver, svidande och kliande. Det kan även göra så att slemhinnorna blir skörare. Ring imorgon redan.
Svar på tråden svider