"kamphund"??!!
Utan att ha läsa alla inlägg - men läste på förstasidan att ngn skrev att golden toppar statestiken, vilket inte är sant. Jag tycker amstaff och staffar är otroligt vackra hundar - och läser man rasbeskrivningen så älskar de alla människor, är en jättebra familjehund, den älskar barn - men är en urusel vakt- och skyddshund, då den välkomnar alla människor med glädje, inkl tjuvar.
Dock har de avlats för kamp från början - och vissa oseriösa uppfödare avlar på hundaggressiva föräldradjur, vilket resulterar i att dessa hundar kan bli mkt farliga för andra hundar.
Här citar jag ett inlägg ang liknande diskussion på alltomhundar.com
Angående Golden så är det endast en seglivad myt. Tråkigt nog så finns det personer som sprider myter med hänvisning till att "statistiken" säger så kring sig.
Här kommer lite statistik i alla fall från en forskningsrapport i USA.
www.dogbitelaw.com/breeds-causing-DBRFs.pdf
Angående dödsfall på grund av hundattacker.
För dem som inte orkar läsa så är listan enligt nedan, avsende hundattacker med dödlig utgång i USA från 1979-1998.
1. Pit bull-type (Pit Bull och Amstaff ihopklumpade, blandraser kommer i en egen sektion i artikeln och det är inte vad som avses här)
2. Rottweiler
3. German Shepherd Dog
4. Husky-type
5. Malamute
6. Doberman Pinscher
7. Chow Chow
8. Great Dane
9. Saint Bernard