Inlägg från: Pumpkin |Visa alla inlägg
  • Pumpkin

    Löneanspråk?

    Ska ringa upp ett företag i Stockholm som jag varit på intervju hos. När jag var där lät de mycket positiva och det var i princip bara att de ville kolla mina referenser som gjorde att de inte anställde mig på en gång. Igår hade de ringt på mobilen när jag var på jobbet och jag tänkte nu ringa upp dem. Men jag vill vara lite förberedd utifall vi halkar in på lön och nu sitter jag därför och kollar lönestatistik så att jag vet vad jag pratar om. Tjänsten som jag skulle bli erbjuden (om det är därför de ringt) är receptionist med lättare ekonomiuppgifter (typ lite ekonomiassistent-light). Så här står det i HTF's lönekatalog:

    *Receptionist, telefonist 17 900 - 20 100
    Tar emot besökare och gäster, informerar och hänvisar till plats, lokal och person, sköter in- och utpassering, kopplar telefonsamtal. I mindre verksamheter kan även andra arbetsuppgifter ingå, jämför med till exempel assistent.

    *18. Assistent 18 500 - 22 400
    Sköter löpande ärenden (kontrollerar, kompletterar, registrerar, besvarar förfrågningar och liknande) inom något av områdena: administration, personal, ekonomi, redovisning, order, försäljning, inköp, lager, leverans och distribution, spedition eller motsvarande. Överlappning mellan några områden kan förekomma, speciellt inom små arbetsplatser eller verksamheter. Se även ?Handläggare, assistent?.

    Tror ni jag kan begära en lön på 19000kr utan att verka helt knäpp?

  • Svar på tråden Löneanspråk?
  • Pumpkin

    Nu har jag ringt! Fick dock inga närmare besked utan han ville bara tala om att de fortfarande var väldigt intresserade och att de inte glömt bort mig, egentligen så skulle de ju ha ringt förra veckan. Men vi skulle höras igen den närmsta veckan om att jag eventuellt får åka ner igen och träffa lite mer folk och så

    Men när det blir dags för löneförhandling ska jag dra till med 20'!

  • Pumpkin

    game set match: Jag tolkar katalogen som övergripande för Sverige, kan inte hitta nånstans att det skulle vara just i Stockholm.

    Jag känner mig helt klart trygg i rollen som receptionist och har mycket erfarenhet av att bemöta folk, både face to face och i telefonen. 20 000kr känns som en bra utgångspunkt

    Här är katalogen förresten www.lon-jobb.nu/artikel.phtml

  • Pumpkin

    brokig: Ansökan är inne sedan länge, har varit där på intervju och nu har de bestämt att de vill gå vidare med mig. Eventuellt ska jag ner en gång till för att träffa lite mer folk som jobbar där, och då kanske skriva papper också

Svar på tråden Löneanspråk?