• hemlis

    Orangefärgat urin??????

    Hej!

    Jag har den senaste veckan haft väldigt stark färg på urinet, när jag tittar ner i toan så är det alldeles oranget/rostfärgat.
    Har inte sett det förrut.

    Jag har haft magsjuka i veckan och tänkte att det kan bero på lite vätskebrist, men nu det gått några dagar och det borde jag inte ha längre.

    Ibland ser det ut som vanligt, ljusgult och ibland sådär mörkt.
    Om jag häller i mig massa vatten blir det ljusare, men jag kan ju inte springa och dricka bara för det.

    Har lämnat in urinprov idag för säkerthets skull.

    Är i v 32.

    Nån mer som har upplevt samma sak?

  • Svar på tråden Orangefärgat urin??????
  • hemlis

    Igår drack jag mycket medvetet för att se om det försvann och det gjorde det.
    Men när jag var magsjuk så försökte jag drick men kissade inte så mycket.
    Jag brukar fösöka dricka eftersom jag har lätt att få UVI, men jag har nog kommit av mig lite med drickande, ska göra som ni säger

    Men när man tex jobbar eller är ute på massa saker, så glömmer man lätt och så vill man inte springa på toa hela tiden.

    Tack alla för svaren!

  • hemlis

    Nej, kaffe har jag inte druckit sista veckan, efter magsjukan, annars dricker jag ca 2 koppar per dag.
    Jag har inte ens ätit mina järntabletter.

    Men en sak som slog mig var om det är Proviva blåbärssoppan, har inte druckit mycket av den.

Svar på tråden Orangefärgat urin??????