Inlägg från: Bumbo |Visa alla inlägg
  • Bumbo

    Invandrare...

    Har inte läst Diesens bok, men jag har hört ett föredrag han höll om våldtäkter och statistik runt detta. Vore kul att läsa mer om just skilladen som du pratar om Micke.

  • Bumbo

    Godnatt Tussiluskan!!! Ring Diesen imorgon Snälla.

    Hoppas du inte tog illa upp utan förstod att jag mest hade glimten i ögat.

  • Bumbo

    Okej, men var i rapporten står det att en del invandrargrupper är mer överreprsenterade än andra? Har de skilt på till exempel Irakier och Amerikaner eller vadå??? Fattar inte var det står.

  • Bumbo

    Okej! Nu har jag plöjt igenom rapporten och tänker gå och lägga mig, men först, Käre Herr Bad Sector. Jag har inte fått svar på min tidigare fråga med Arvet till min dotter. Vad hände?

  • Bumbo
    Roskind skrev 2007-05-22 12:28:04 följande:
    Här finns mycket statistik bra förklarad.www.flashback.info/showthread.php
    [/citat]
    Hmm, bra förklarad på så sätt att den inte ställer krav på dig att ifrågasätta dina egna åsikter?

    Vad vill man dra för slutsatser av den rapport som BRÅ gjort? Om man dessutom lägger på Diesen som jag talat om tidigare kan det ju faktiskt finnas en förklaring till varför fler invandrare är misstänkta och fällda för brott, och den stämplar ju inte Invandrare som grupp utan det fördomsfulla svenska samhället...
    BadSector skrev 2007-05-21 22:12:55 följande:
    [citat]
    "är det inte så i princip att de grupper som har mest avvikande namn, mest avvikande utseende som är lagförda för flest brott?"Har japaner icke avvikande namn och utseende?
    JO, det har de, men det är skillnad i levnadsstandard mellan Tokyo och Djakarta. Dessutom skuter inte armen på dig i Tokyo och tvingar dig att flytta...
  • Bumbo

    Om man läser rapporten kan man ju faktikst se att BRÅ ser sociala faktorer som främsta orsak. Även om BRÅ inte på ett enda ställe gör kopplingen att Nordafrikaner är mer kriminella än exempelvis Östasiater pga deras personlighet, kultur, religion etc så är folk snabba med att döma ut dem som folkgrupp. Orättvist och smalt tänkt. Om man nu ska fästa så stort intresse vid rapporten och siffrorna som presenteras måste man ju även läsa annat än bilagorna. I den "förträffliga" länken som någon la ut där man diskuterade rapporten ser man ju själva slutsaserna som en "bortförklaring". Konstigt att man överhuvudtaget vill använda rapporten som ett slagträ i "kampen" om man egentligen inte anser att det den säger bara är "statspropaganda".


    Micke skrev 2007-05-22 18:45:02 följande:
    Vagabond77: jovisst har säkert sk selektion en viss påverkan men om man ska tro BRÅ så förklarar den inte speicellt mkt av överrisken: " Brå:s bedömning är dock att selektionen ändå förklarar en mindre del av överriskerna och att resultaten kan användas för att diskutera mönster och utveckling när det gäller brottsligheten i olika grupper. "
    Citatet som du lägger ut är ju helt ryckt ur sitt sammanhang. BRÅ säger att sociala faktorer föklarar mer, men det kanske du "glömde" att läsa?
  • Bumbo
    Micke skrev 2007-05-22 21:22:04 följande:
    ryckt ur sitt sammanhang? Vagabond funderade över om selektionen kan vara en del av förklaringen. Jag svarade med att enligt BRÅ så förklarar det endast en liten del. Något annat har jag inte hävdat. Så sluta hoppa på folk för att du inte förstår vad du läser. För övrigt så har du rätt i att BRÅ tar upp ett antal faktorer, däribland sociala, och får då ner överrisken. Men även efter standardisering så är överrisken stor. Mer än dubbelt så stor.Du kanske kan förklara vad det beror på ? Varför blir inte risken 1,0? "Från tidigare forskning vet man att vissa bakgrundfaktorer, som ålder och kön, samvarierar med risken för brottslighet. Mot denna bakgrund har Brå gjort en så kallad standardisering av materialet med avseende på kön, ålder, utbildning och förvärvsinkomst. Standardiseringen innebär att de olika grupperna genom en statistisk beräkning ?likställts? när det gäller dessa faktorer. Alla grupper får med denna beräkning en lika stor andel män, samma andel yngre och så vidare. Det visar sig då att de utrikes föddas överrisk minskar från 2,5 till 2,1."
    Jag är ingen docent i statistik men det krävs kanske ingen proffessor för att lista ut att det finns fler sociala faktorer än kön, ålder, utbildning och inkomst. Psykosociala miljöfaktorer och socialt nätverk är några exempel för att inte tala om den historia man har innan man kommit till sverige. BRÅ påtalar i rapporten att faktorer som dessa är svåra att väga in statistiskt, men att man skulle kunna förklara mycket av övverriskerna med detta.

    Sedan kan man ju också diskutera om det överhuvudtaget är möjligt att standardisera urval av invandrare kontra svenskar. Hur man än vrider och vänder på det så har en invandrare alltid en identitet som inte byggs på samma förutsättningar som en person som är född här och har en historia i några generationer tillbaka i landet. Tillhörigheten blir alltid annorlunda på dessa premisser. En annan faktor som man heller inte kan standardisera bort är känslan av utsatthet. Att lämna hela sitt liv och flytta flera hundra mil bort för en lång tid är oavsett syfte med flytten ett trauma.
  • Bumbo
    Micke skrev 2007-05-23 11:22:57 följande:
    Bumbo: Hur kommer det sig att det då skiljer så mkt mellan olika invandrargrupper? Alla borde ju ha samma problem med sociala nätverk och en känslan av tillhörighet.
    Förmodligen kan jag aldrig ge dig ett svar på den frågan som du är nöjd med. Jag vill inte stoppa in människor i fack utifrån vilket land de kommer ifrån. Människor är olika och ingen västafrikan är precis som alla andra västafrikaner.
Svar på tråden Invandrare...