• destiny391

    flaskfile recept?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-05-18 18:46:08:
    oops rakade skicka..
    nan som har ett gott recept pa nat gott me flaskfile.. garna kramigt o mycket smaker, men latt o fort att gora

  • Svar på tråden flaskfile recept?
  • Sofis

    Black and white!
    Skär fläskfilén i större bitar och banka ut dom, så att dom blir platta. Stek dom i stekpanna. Servera med rödvinssås och bearnaisesås och någon god potatis, tex egenfriterad pommesfrites eller råstekt potatis, enkelt och jättegott

  • Sofis

    Köp en färdig caesarsallad (finns på mataffärn i salladshörnan)och ha till!

  • domjer

    Citronfile med gorgonzolasås
    Ingredienser: 500g Fläskfile
    1msk Citronsaft
    1msk Olivolja
    1tsk Citronpeppar

    250g Pasta
    3-4dl Creme Fraiche
    1st Grönsaksbuljong
    200g Gorgonzolaost
    Putsa filen och skär den i grova strimlor. Blanda med citrosaften, oljan och citronpeppar, låt stå i rumstemperatur.
    Koka pastan, gör gorgonzolasåsen.
    Koka upp creme fraiche, smula i buljongtärningen och osten och låt den smälta ihop under omrörning. Vid servering hetta upp en panna och stek köttet under 1-2 min på hög värme.

  • Mariii

    inbakad fläskfilé: detta är för 4 personer
    1 fläskfile
    Som skärs i bitar och steks.

    2 vitlöksostar Creme bonjour
    2 Blue ost Creme bonjour
    2,5 dl matlagningsgrädde
    3dl creme fraich
    allt detta läggs i en kastrull och kokas så det inte blir nå klumpar.

    sedan kavlar man ut smördeg och lägger i botten av en ugnsäkerform sedan läggs fläskfilen i och sedan häller man över såsen och sedan lägger man ett lager med smördeg ovanpå och penslar med ägg.
    Detta kan man äta med ris eller potatiskratäng, pommes, kroketter ja vad som hellst.

Svar på tråden flaskfile recept?