När ALLA andra har lätt att få barn...
Jag läser i tråd efter tråd, i bok efter bok, att den dag man börjar prata om sina svårigheter att få barn och ständigt återkommande missfall, så brukar det dyak upp fler i bekantskapskretsen med liknande erfarenheter.
Men inte bland de känner. Under de lite mer än två år vi försökt få barn, som bara resulterat i tre missfall, har jag varit öppen med det som hänt. Under samma tid har (utan att överdriva) ungefär 95 procent av alla jag känner fått sitt första eller andra barn - helt utan problem, oftast enligt modellen "det tog sig på på första försöket", och jag tror inte att någon av dem ljuger. Några vänner hade inte ens planerat barn utan tyckte att det kom nästan lite väl tidigt. Någon annan har försökt i ett halvår och hann bli vansinnigt stressad av bara det.
Är det bara min kompiskrets som är så unik? Eller är det fler som inte har NÅGON att dela sina erfarenheter med (dvs i verkliga livet då, här på FL finns förstås fler)?