• Mystic

    Ni som använder/använt EVRA depåplåster...

    jag använde dem för över ett år sen så minns inte riktigt men har du inte bipacksedeln kvar, har för mig att de står på den..
    Jag skulle gissa på att du byter till ett nytt plåster o då blir den dagen din nya plåsterbytardag... men var så länge sen så jag minns inte hur de var..

  • Mystic

    Om plåstret lossnar, lyfts upp i kanterna eller faller av:

    efter mindre än ett dygn (upp till 24 timmar), ska du genast försöka sätta fast det igen eller sätta på ett nytt plåster. Inget extra preventivmedel behövs. Din ?Plåsterbytardag? ska vara densamma. Försök inte sätta fast ett plåster igen om det inte längre är klibbigt, om det har fastnat i sig själv eller mot någon annan yta, om annat material har fastnat på det eller om det har lossnat eller fallit av förut. Använd inte tejp eller annan fästanordning för att hålla plåstret på plats. Om du inte kan sätta tillbaka plåstret ska du sätta på ett nytt plåster omedelbart.

    efter mer än ett dygn (24 timmar eller mer) eller om du inte vet hur länge, KAN DU BLI GRAVID ? Påbörja omedelbart en ny fyraveckorscykel genom att sätta på ett nytt plåster. Du har nu en ny Dag 1 och en ny ?Plåsterbytardag?. Du måste använda ett icke-hormonellt preventivmedel som tillägg under den första veckan i din nya cykel.

  • Mystic

    nej byt nu så blir den här dagen din nya bytardag..

  • Mystic

    Plåstret har ju lossnat efter mer än 24 timmar efter du satte på det så då gäller alternativ 2 dvs
    "efter mer än ett dygn (24 timmar eller mer) eller om du inte vet hur länge, KAN DU BLI GRAVID ? Påbörja omedelbart en ny fyraveckorscykel genom att sätta på ett nytt plåster. Du har nu en ny Dag 1 och en ny ?Plåsterbytardag?. Du måste använda ett icke-hormonellt preventivmedel som tillägg under den första veckan i din nya cykel."

  • Mystic

    jag var inte supernöjd men mådde bättre av dem än av p-pillerna.. fast mår allra bäst utan hormoner helt.. får såna humörsvängningar o blir lätt irriterad på struntsaker när jag käkade pillerna, de blev mycket bättre med plåstrena..

  • Mystic

    nja de tog nog inte lång tid egentligen men jag slutade med dem 1 april och så använde vi kondom eller körde avbrutet till september då vi inte "orkade" skydda oss längre och 20 oktober plussa jag.. var ju inte planerat gravid men vi visste att risken fanns men trodde inte de skulle gå så fort hehe men de är mer än välkommet:)

  • Mystic

    ja, ibland.. men jag ringde tillverkaren o kollade hur mycket de kan lossna i kanterna innan de blir försämrad effekt kommer inte ihåg nu hur mycket de var, men har för mig att de var en tredjedel som kunde var lös utan att de skulle påverka..
    men de var ju inte särkilt bra på vissa ställen.. hade mitt på skuldran oftast tror jag.. var bäst..

  • Mystic

    hade på skinkan med ibland men den skavdes oftast bort fortare av jeansen om man använde string..

  • Mystic

    okej tur att de gick o sätta fast igen då.. :)

Svar på tråden Ni som använder/använt EVRA depåplåster...