Inlägg från: Åsa |Visa alla inlägg
  • Åsa

    *såg en som hade en rolig länk om messmör så

    Säger ni "Kex" eller "Shex" (alltså typ mariekex) - ingetdera (om du med "sh" menar samma ljud som i "skön"), men väl med samma ljud som i "köra" (bil alltså, inte sjunga doa)
    Domus eller Dåmus (affären) - Dåmus, men kompisar från småländska landsbyggden säger det med o-ljud.
    Kanche eller Kansche (kanske)
    Duch eller dusch (dusch)
    Båda med samma ljud, d v s sje-ljud som i "sjö". Men sje- och tje-ljuden uttalas så pass olika i olika delar av landet att den enes sje-ljud kan låta som ett tje-ljud för den andre trots att båda skiljer på sje och tje.

  • Åsa

    Stratto" Ärligt talat så trodde jag inte att det fanns folk som uttalade kex shex/tjex nuförtiden. trodde det mest var förr i tiden"

    Det är geografiskt. Runt Östkusten/Stockholm håller man på det traditionella uttalet med k (är ju ett engelskt lånord som kommer av "cakes" - som för den delen är inlånat till engelskan från "kaka" ännu längre tillbaka).

    Xerxes: "K följt av en mjuk vokal uttalas givetvis med "sch-ljud""

    Jo, men här är det ju fråga om ett utländskt ord som lånats in. Att det alls kommit att gå över till ett tje-uttal är ju för att "obildade" personer som inte hört det uttalas en gång i tiden gått efter stavningen när de stötte på det, och uttalet spridits (spritts?)
    Jag är övertygad om att du själv inte har tje-ljud i ord som "keps", "ketchup" eller "kidnappa", de mjuka vokalerna till trots.

    Importerade ord med k-ljud som med åren fått stavningsuttal har vi ju fler exempel på. Generellt kan man väl säga att det idag mest är äldre och finlandssvenskar som bevarat k-ljuden.
    kiosk
    kilo
    orkidé
    arkitekt (där det fortfarande vacklar; arkitekterna själva och lite äldre högutbildade tycks åtminstone uttala det med k)

  • Åsa

    Xerxes, kan nog inte leva upp till det med tanke på att jag själv är en "tjexare" Men i kexfallet finns det ju en levande och obruten tradition (dessutom i riksnormsättande Mälardalen) att behålla det importerade k-ljudet.

  • Åsa

    Xerxes: "Riksnormsättande? Tror väl inte det..."

    Iofs sant att Stockholmsuttalet som sådant inte är rikslikare. (även om jag i småskolan sattes att göra e/ä-övningar för att stavningsövningarna kom från Stockholm) Men större delen av den s k rikssvenskan bygger ju på mälardalsdialekterna och Stockholmsmedia har onekligen en starkare ställning än säg Sveriges Radio Västerbotten eller Smålandsnytt (fast just smålänningar äter iofs k-kex i stor utsträckning de också).

    "Jag har aldrig hävdat att stockholmarna inte uttalar kex med k-ljud. Jag säger bara att det är fel..."
    Fel blir det när större delen av befolkningen börjar tycka att det är fel, och dit har det inte hunnit idag. Standardverket SAOB skriver t ex: "kex [k- el. ç-] äv. käx" . Vad framtiden bär med sig är en annan femma; kanske försvinner det ena uttalet.

    Att det "måste" vara tje-ljud eftersom k-ljudet markerar ett tje-ljud i svenskan när det skrives framför mjuk vokal håller inte. Eftersom k-ljud framför mjuka vokaler i sig är osvenska saknar vi ett sätt att skriva dem så att det syns i skrift att det ska vara k-ljud. Och, som sagt, ska du vara konsekvent får du också ha "tjeps" på huvudet, äta "tjetchup" och läsa om "tjidnappare"

    Lilla Kanin: Hoppas att du är konsekvent och går till Kiosken och köper ett Kilo potatis med "k" också

  • Åsa

    Åsa
    Xerxes:
    ?Roligt det här... ?
    Håller med!

    ?"Fel blir det när större delen av befolkningen börjar tycka att det är fel"
    Nja. Flertalet tror att det heter schysst, det blir inte mer rätt för det. ?

    OT: Syftar du på extra-s:et? För annars är ordet helt accepterat (bara purister använder den franska stavningen idag). Och det är ju så språket fungerar; något ?objektivt? rätt och fel finns knappast. Gårdagens ackusativböjning av pesonliga pronomina (?jag såg han?) _är_ ju fel i skriftspråket idag för att det _anses_ fel, inte p g a något inneboende i språket (tvärtom är det historiskt korrekt och flera dialektala grammatiker skiljer fortfarande på ackusativ och dativ). Pluraländelsen kolleg-or var fel fel fel för trettio år sedan men har blivit så vanlig att den väl får betraktas som korrekt idag, och står med i SAOB som andrahandsalternativ till kolleg-er. Skulle gissa att ändelserna bytt ordning där om tio år och ?er utrotats om trettio. Förr uttalade ingen med anspråk på någon /ut/bildning k-ljudet i ?och?, idag är det accepterat.

    Kanske skulle man justera "flertalet" till något bättre. Flertalet med makt och inflytande i samhället kanske?

    ?Keps, ketchup och kid-nappare, när kom de till Sverige? 60-talet? ?
    Keps belagt i skrift 1910 och kidnappa i början av 30-talet enligt SAOL, inga direkta nytillskott alltså. När det gäller kidnappa var det säkert så att det inte sades/uttalades särskilt mycket de första tiotalen år och att sedan omöjliggjorde den täta kontakt med engelskan en uttalsutveckling liknande den (somliga av oss använder) i kex.

    ?Kid har vi ju redan i svenskan, små gulliga rådjursungar. Och det uttalas ju...??
    "Tjiiid" här, men faktum är att en jaktcirkelledare på ABF i Gbg som jag stött ihop med envisas med att uttala det "kidd" med ?k?-ljud

    När det sker uttalsglidningar är det mycket inblandat. K/tje-ljuden framför mjuk vokal har en direkt parallell i g- respektive j-ljud framför mjuk vokal. Idag hör man en hel del personer uttala ?tangera? med nj-ljud medan samma personer aldrig skulle säga ?funjera?. Naturligtvis för att ?fungera? är ett levande ord där man hör och lär sig att det ska vara ett g-ljud trots att det står före en mjuk vokal medan man själv (eller den man lärt sig ordet av) stött på mindre vanliga ord som ?tangera? i skrift första gången och går efter stavningsreglerna.

  • Åsa

    tangera - tanjera?
    matsäck - massäck?

    Ang Roisin D:s godis: jag säger "lackriss"

  • Åsa

    Xerxes, förstår inte riktigt vart du vill komma. Vad är det som bestämmer "rätt och fel" i språket om det inte är vad flertalet anser är rätt (vilket bevisligen ändrar sig över tid)?
    Och varför har just du tolkningsföreträde framför halva Sveriges befolkning och SAOL vad gäller "kex"? Jag uttalar det uppenbarligen likadant som du och har blivit "rättad" av K-fundamentalister mer än en gång och nöjer mig med att båda anses korrekta idag.

Svar på tråden *såg en som hade en rolig länk om messmör så