Snabb förlossning?
Hur snabbt är snabbt?
Jag tycker själv att jag hade en snabb förlossning. Första värken kom kvart över ett på natten. Det var långt ifrån regelbundet men vid sex åkte vi in till förlossningen. De sa först att "här är det inte något på gång på länge, men vi ska låta dagpersonalen undersöka oxå". Kvart i sju blir jag undersökt och är öppen 3 cm och får vara kvar (inga regelbundna värkar än) Vid 9-tiden är jag helt öppen och kvart över tio är dottern född.
Alltså ca 9 timmar från första värken.
Till oss sa de att det förmodligen kommer gå snabbt även andra gången och att vi ska skynda oss in när värkarna börjar (öppnade mig 6 cm på en timme första gången)
Andra förlossningen tog sammanlagt 1 timme kortare.
Båda gångerna trodde de att det skulle ta längre tid. Andra gångn fick jag inte ens lustgas för att hon ville skicka hem oss!!