LaFontaine skrev 2007-07-10 23:50:04 följande:
Hur kan det vara så svårt att förstå att man i andra länder inte alls har samma typ av säkerhetstänk som man har i Sverige? Man behöver inte åka många mil söderut för att upptäcka att bakvända barnstolar är förbjudna. Då man som nyanländ ankommer till Sverige är kanske inte barnstol det första man tänker på. Inte heller informeras man om det så fort man sätter foten över gränsen. Varför inte informera dessa "hemska" invandrare om våra regler, lagar och säkerhetstänk istället för att anmäla och spy ut sin ilska här? Hur många har egentligen sagt till?Förövrigt måste jag säga att formuleringen "utlänning nått" (sic) låter fruktansvärt hård och okunnig!
Men om man kör runt i en svenskreggad bil borde man väl inte vara nyanländ? Eller då borde man i alla fall veta vad det är för lagar här i sverige.
Fast jag har sett svenskar också som sätter barn i knät. Jag tror inte att det bara är invandrare som inte följer sveriges lagar.