Inlägg från: Tessideluxe |Visa alla inlägg
  • Tessideluxe

    Normalvikt?

    Skämtar du? Tror du att 56 kilo till 174 cm är för mycket?!
    Antingen går du med håven så att folk ska säga: Å, nej, du är inte alls mullig, du är jättesmal!, eller så kanske du borde gå och prata med någon om din kroppsuppfattning.

    Enligt BMI är du underviktig, vilket kanske kan vara värt att tänka på.

  • Tessideluxe

    Ja, men om folk säger det, kan det inte ligga något i det då?
    Att du verkar ha en skev kroppsuppfattning betyder ju att du ser en sak i spegeln (en småmullig tjej) medan andra ser en smal tjej. Och när du berättar om din längd/vikt så verkar det ju som du inte ser samma saker som din omgivning = en skev kroppsuppfattning.

    Menar inte att du är korkad eller så. De allra flesta har faktiskt en skev kroppsuppfattning i varierande grad.

  • Tessideluxe

    Skillnaden på "kraftig" och smal benstomme är ca 0,5 kilo så det är en av de sämsta ursäkter som finns.
    Men när du säger att du är normal, vad jämför du dig med då? Dina vänner, bilder i tidningar, din mamma, dina systrar?
    BMI är såvitt jag vet det enda mätverktyget som är ungefär samma i alla länder och där är du underviktig, alltså inte normal, utan FÖR smal.

    Så länge du är frisk, glad och pigg så är det ju ingen fara på taket, men jag hoppas du slutar se dig som mullig i alla fall

Svar på tråden Normalvikt?