Inlägg från: Anonym (olika) |Visa alla inlägg
  • Anonym (olika)

    Normalvikt?

    ja det beror ju så mycket på hur dan kropp du har. Tunt eller kraftigt skelett? Mycket eller lite muskler?
    Jag och en klasskompis var lika långa i högstadiet och vägde oftast lika mycket. Det skilde bara nåt kg hit eller dit.
    Men jag såg alltid mycket smalare ut än henne. Hon var tunnare i kroppen men hade mer underhudsfett.... jag var mer vältränad och med ganska grov benstomme, såg jag såg himla smal ut.

    Så man kan inte säga att si eller så mycket ska man väga till just den längden.

  • Anonym (olika)
    Tessideluxe skrev 2007-07-15 13:25:47 följande:
    Skillnaden på "kraftig" och smal benstomme är ca 0,5 kilo så det är en av de sämsta ursäkter som finns. Men när du säger att du är normal, vad jämför du dig med då? Dina vänner, bilder i tidningar, din mamma, dina systrar?BMI är såvitt jag vet det enda mätverktyget som är ungefär samma i alla länder och där är du underviktig, alltså inte normal, utan FÖR smal.Så länge du är frisk, glad och pigg så är det ju ingen fara på taket, men jag hoppas du slutar se dig som mullig i alla fall
    Men alltså man pratar ju inte om skelettets vikt när man pratar liten eller kraftig benstomme. Utan man väger ju olika inut. Dvs. skiljer det 5cm i bredd på höftbenen eller axlarnas bredd så får det ju plats mer muskler, blod och vatten där emellan. Man kan ju ha olika stor lever, hjärta, tarmar osv. trots att man är lika långa.
  • Anonym (olika)
    Anonym skrev 2007-07-15 13:08:06 följande:
    Lagom vikt brukar stämma på de flesta är............längden tex 1,70 lång ............killar då 70 kg lagom och för tjejer -10 kg alltså 60 kg lagom! MEN sedan beror det på benstomme, kroppsform osv. man kan ju ha spinkiga ben men större överkropp osv.........OCh man ska inte bry sig vad andra tycker utan vad som känns bäst för en själv
    det där räknesättet stämmer sällan. Kanske på barn.
    Jag är 173.... om jag skulle väga 63 skulle jag vara skitsmal. Jag väger 75 och folk påpekar ofta att jag är smal nu.
  • Anonym (olika)

    Jo men det beror på att jag är väldigt vältränad. Jag får inte ens en valk på magen om jag sitter ner. Vette fasen vad jag skulle ta 10kg ifrån på min kropp.

Svar på tråden Normalvikt?