Har problem med min bonusdotter
Självklart måste även du kunna säga åt tjejen när hon är hon er. Ni är en familj och du kan inte alltid säga åt din man att göra det. Det blir både tokigt och konstigt.
Det är så typiskt manligt att vilja ha det lugnt och skönt för att barnet är där så sällan. Det är egentligen en dåligt ursäkt för att pappan är rädd för att ta konflikter med sin dotter. Det är ett klassiskt problem.
Varför tror vissa pappor att barnet tycker mindre om dem för att det finns vissa regler att följa?
Jag tänker inte skriva att du får ta konsekvenser för det gör du redan och man kan aldrig veta hur det blir när det är andras barn inblandade. Det är inte alltid så enkelt.
Hela familjen ska gungera och inte ska en liten tjej få styra och ställa så att du mår dåligt. Hon behöver inte tycka om dig men hon bör visa dig respekt och likaså du gentemot henne. Mitt råd är att prata med hennes pappa igen och be honom att inte ta ställning när du och tjejen har konflikter utan låta er reda upp det själva.
Har du försökt att prata med din bonusdotter på tu man hand om vad det är hos dig som hon inte gillar?