Inlägg från: Pippil8 |Visa alla inlägg
  • Pippil8

    Förstföderskor BF mars 2007 Sthlm PART 6

    Hej alla! Inspirerad av alla fixare har jag idag två projekt: 1. foto-studio 2. sätta upp gardinstänger & börja sy gardiner till Edvins rum. Men just nu sover E och därmed ingen foto-studio. Båda våra skruvdragare var dessutom oladdade så ingen gardin-stångs-uppsättning heller. Och vad gör man då? Jo, kollar fl förstås

    Lillie - Nu har ju E lite mer att ta av, men han har faktiskt inte gått upp ett endaste gram på fyra veckor, måste vara pga sjukdomen. Antar att de använder all energi till att bekämpa sjukdomen genom att t ex värma upp kroppen. Skönt att bvc inte var oroliga i alla fall, då kanske du kan vara lite lugnare. Jag röstar också på rapsolja - finns omega 3 i den.

    Sole - jag röstar också på overall + fäll om du tror att V kommer vara uppe mycket och gunga. Inga glipor. Lite krångligare ta på overallen kanske, men lika bra att han vänjer sig

    Skrattar åt delicato-bolls-replikerna

    Zul -hur går det - saknar du A jättemycket? Just nu tyckte jag faktiskt att det lät lite, lite skönt att vara helt ensam nåt dygn.

    Förresten - är det nån som skulle ha lust med en träff där vi släpar med papporna? Vill gärna introducera Es pappa i gänget eftersom det nu bara är en månad kvar tills vi skiftar och (jag tycker) han kan behöva några att hänga med.

  • Pippil8

    Bianca - halvtid vore helt perfekt, för det är så himla kul att ha båda världarna! Har en kompis som med båda sina barn kört varannan dag från att bebisen var typ nån månad gammal, det har funkat superbra för dem.

    Projekt fotostudio går inge bra - inte tillräckligt ljust trots att jag sätter lilleman mellan två jätte-fönster som går från golv till tak.

    Nytt projekt: Laga massor av barnmat. Nån som har ett recept på barnmat som barnet faktiskt gillar? E är lite kinkig med min köttfärssås t ex... Nåt recept som nån kan dela med sig av?

  • Pippil8

    Kul förresten att fler vill ses med pappor. Början av januari kanske är bra - flera som är hemma `då?

  • Pippil8

    Frill - hur gjorde du tomatsåsen då? Jag får väl truga hundra gånger jag också, men jag vill gärna slippa köpa hem hundratusen glasburkar...

    Krypövningar? Behöver man träna dem på det? E verkar så nöjd med att bara sitta.

  • Pippil8

    Men å vad svårt det är att ta bra porträttfoton! Nu var ljuset mycket bättre men då får jag inte till skärpan ordentligt på just de bilder där han är som finast. Ni andra som fotat - vad har ni ställt in kameran på? Porträtt-foto, normal eller något annat?

  • Pippil8

    Vi får ingen ordning på Edvins sovande efter att han varit sjuk. Vi är därför skapligt trötta hela familjen. Det har idag fått mig att köra i 180 hela dagen. Upp - städa köket - storkok till Edvin (köttfärssås med makaroner samt tex-mex-kyckling med couscous, totalt typ 20 portioner) - åka till Solna och fika med mina föräldrar och min farmor - stanna på byggvaruhus och handla grejer - städa ur pannrummet - montera ner gamla hyllor i pannrummet - börja sätta upp nya hyllor - frosta av frysen - tvätta... Och nu däckar jag nog snart Men åååå vad skönt det är att få lite gjort ibland!

    Edvins matrutiner har den senaste tiden sett ut ungefär så här:
    (04.00 amning)
    06.00 amning
    (08.00 amning en liten slurk ibland)
    11.00 mat, börjar närma oss en hel stor burk + frukt + amning
    15.00 gröt + frukt
    17.00 amning + ibland banan/smörgås
    19.00 amning

    Men eftersom han sover så dåligt har vi idag för första gången testat välling (blandad med ersättning) på morgon och kväll också. Vi får se om vi fortsätter med det.

    Swe - vad kul att ni har grejat så i Freddys rum! Vill gärna kolla när det blir klart!

    Tack för recept murgrönan! Vad kul, nu vill jag prova det också! Tack även swe för mat-tips, sötpotatis har jag inte smakat själv ens, så det vill jag oxå gärna prova!

    Nu ska jag läsa ikapp lite.

  • Pippil8

    Pluttens mamma: Tack för broccoli-pasta-receptet! Låter supergott, jag kan nog käka det själv oxå! Angående vikt så har Edvin inte heller gått upp i vikt de senaste tre veckorna. Det beror inte på att han kryper (eftersom han inte gör det) utan förmodligen på att han har varit sjuk. Men han har oxå lite att ta av

    majlinsa - om det ser någorlunda fräscht ut borde du nog kunna få 200 för det! Kolla lite andra matbord och jämför kanske?

  • Pippil8

    ABC - å vad jobbigt!! Vakna så ofta, du måste vara ett VRAK! Ge välling blandat med bröstmjölk/ersättning på kvällen kanske? Fast han vaknar nog inte av hunger varje timme... Det är nog snarare det där med närheten och tryggheten som Pluttmor skriver om. Tror också man måste bryta vanan (eller stå ut i kanske flera månader till?), men det är ju så smärtsamt när de skriker

    Plutten - har samma matfilosofi - om jag tycker det smakar apa kan jag inte begära att E ska gilla det. Men han gillar faktiskt min köttfärssås, jag känner mig grymt stolt

    Efter att ha läst om mat- och sovrutiner i tråden så tycker jag det verkar som att de barn som fortfarande ammas rätt mycket sover sämre än barn som käkar välling på kvällen. Eller finns det någon som bryter det mönstret? Jag vill gärna fortsätta amma på kvällen och morgonen men om det innebär att han inte står sig hela natten blir man ju tvekis.

  • Pippil8

    Sole - kostar en stor burk bara 7 kr på Willys? Jag handlade en häromdagen (minns inte var men inte Willys i a f), då kostade den 12.90! Men jag stör mig så på att få hundratals glasburkar hemma som jag måste släpa iväg till glaskrossen så jag försöker laga mat därför. Skönt att han sover bättre igen! I natt ska även jag ha öronproppar!

  • Pippil8

    Jahapp, får bli storshopping på Willys nästa gång jag är i Sickla alltså. Även om jag lagar mat själv till lilleman så går det ju åt några burkar ändå.

    Nä, jag kommer inte heller sluta skriva här. Jag bävar ju för hur det ska bli när jag börjar jobba om några veckor (!!!) och ni andra fortfarande är lediga och kan ses på vardagar. SNYFT!! Jag får tvinga iväg M på några jobb-möten så jag kan åka på träffar med er

Svar på tråden Förstföderskor BF mars 2007 Sthlm PART 6