Lärare med höstlov - dagisrätt?
Hej!
Min man är lärare och har höstlov vecka 44. Har man rätt att lämna barnet några timmar på dagis då, eller mister man den när ena föräldern har ferie?
Anledningen till att jag frågar är att mannen tänkt riva en vägg ihop med min pappa och då är det ju lite vanskligt att ha en livlig 16-månaders springandes. Det är väl bara fråga om ett par timmar i en-tre dagar, för torsdagen och fredagen tänkte jag ta ledigt och vara med dottern samt hjälpa till med inredandet efter rivningen.
Jag förstår om man inte har rätt till dagis, men samtidigt vore det nog roligast för dottern om hon fick vara där i några timmar.
/pellen
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-10-24 20:42:22:
Vi har inte rätt till barnosorg denna vecka och har fått hjälp på annat sätt, så jag behöver inga fler inlägg i denna tråd - tack!