• mimaer

    Produkt mot "frissigt" hår?

    Jag använder silikondroppar på både mig och dottern (hon är sex men har krulligt/frissigt/sockervaddigt hår, frisören rekomenderade det)
    Det är inget farligt,håret blir jättefint av det.. om man inte tar för mycket för då ser det fett ut..

    De dropparna jag har kommer från Sebastian och kostade runt 300:- tror jag, det är jäääääääättedrygt och varar riktigt länge.. Vi har haft vår lilla flaska i ett år nu och där är ca 1/3 kvar, kan jag verkligen rekomendera!!

  • mimaer

    Jag har SPIKRAKT hår, inte en enda lock.. Jo jag kanhålla med dig om att det är dyrt men somsagtså är det så drygt.. Jag tar 1 max 2 droppar tillmitt hår.. Dottern är lite mer "slösig" men det varar verkligen länge..


    Tbulle skrev 2007-10-23 12:49:43 följande:
    mimaer - låter oxå bra, men lite dyrt. Då vill man ju gärna pröva innan. Har du också lockigt hår? Jag vill ju ha nåt som passar rak hår o det är skillnad har jag förstått.
  • mimaer

    Jag köpte den hos min frisör! Här i vår stad så tror jag inte att det finns något varuhus som säljer den typ Åhlens men jag vet inte hur det är i större städer... Kolla med dig frisör hon/han vet säkert vart du kan fåtag i dem..
    Med erfarenhet vet jag att de här dropparna är perfekta för "blonda afrolockar" .. Hoppas att du kan hitta dem!! Lycka till!!


    Strumpläst83 skrev 2007-10-24 03:46:26 följande:
    Ohhhh.... vart köper du den? *vill ha* mitt blonda afro-krull är är helt hopplöst!!
Svar på tråden Produkt mot "frissigt" hår?