• Eliva

    Skapa fotoalbum på nätet - bästa leverantör?

    Nästan alla fotofirmor erbjuder ju idag att man kan skapa hela fotoalbumet och trycka upp direkt. Men vilken firma är bäst? Inte nödvändigvis billigast, bra kvalite till bra pris? Någon som kan tipsa mig?

  • Svar på tråden Skapa fotoalbum på nätet - bästa leverantör?
  • Eliva

    Jag har nu installerat/testat de flesta olika firmor. Problemet är inte priset utan att möjligheterna att påverka utseendet på sidorna är så begränsat på de flesta tjänster. Man kan inte lägga in text alls eller där man vill ha den. Bilderna får bara vara i en viss storlek och/eller på en viss position.

    Igår kväll beställde jag tillslut från en spansk firma som heter Hoffman som på dessa punkter är bäst (tycker jag). Priset något högre men då får man en stor fotobok (30*25), ordentlig pärm och massor av möjligheter till att utforma fotoboken precis som man vill.

    Leverans om ca 2 veckor. Ska bli spännande att se resultatet.

    http://www.hofmann.es/en/

  • Eliva

    TigerLily> Man kan ha "vanliga" pärmar oxå, de har massor av olika varianter. Att de visar att man kan ha egna kort på pärmen tror jag är för att de är ganska ensamma om att erbjuda den tjänsten.

    Men ska du bara ha ett kort per sida kan du nog beställa från de flesta sidor. Jag har sökt en tjänst där man kan "klippa och klistra" ihop kollage osv på varje sida. Vi har nog lite olika behov du och jag.

    Jag sökte runt lite igår och tror tjänsten se.foto.com/ verkade billigast för enklare album som det du efterfrågar. Googla annars på fotopärm så fick man en massa resultat.

  • Eliva

    Tack för tipsen! Jag ska göra en till fotobok snart, så jag ska kolla era länkar oxå!

  • Eliva

    Fick i förra veckan vårt album och är verkligen supernöjd! Tjockt, stort album, jättefin kvalite på bilder och papper. Jag ska testa era tips men kan alltså även starkt rekommendera hoffman! Levereras dessutom med UPS bud till dörren.

Svar på tråden Skapa fotoalbum på nätet - bästa leverantör?