• TigerLily

    Skapa fotoalbum på nätet - bästa leverantör?

    Favoritar denna tråd då jag oxå e nyfiken på vilken som e bäst. Har sett en massa på nätet, allt från 24 sidor upp till 200 tror jag det va. Ska beställa flera st för alla foton jag tagit, både på barnen och annat. Hoppas jag inte blev OT nu. Tycker de stora A3-böckerna är finast, och givetvist med HÅRD pärm, så att det blir som en riktig bok. Ska ha en bild på varje sida.

  • TigerLily
    Eliva skrev 2007-10-28 11:07:31 följande:
    Jag har nu installerat/testat de flesta olika firmor. Problemet är inte priset utan att möjligheterna att påverka utseendet på sidorna är så begränsat på de flesta tjänster. Man kan inte lägga in text alls eller där man vill ha den. Bilderna får bara vara i en viss storlek och/eller på en viss position.Igår kväll beställde jag tillslut från en spansk firma som heter Hoffman som på dessa punkter är bäst (tycker jag). Priset något högre men då får man en stor fotobok (30*25), ordentlig pärm och massor av möjligheter till att utforma fotoboken precis som man vill. Leverans om ca 2 veckor. Ska bli spännande att se resultatet.www.hofmann.es/en/
    Fina pärmar var det, men hittade tyvärr ingen som såg ut som en "vanlig" bokpärm, dessa var mer personliga typ. Det där om att bilderna bara får vara i en viss stl..var det så på alla firmor? Jag har nämnligen beskurit de flesta av mina bilder... vore ju trist om det inte gick att få med hela bilder då ju. För jag behöver inte ha någon plats för text, utan vill ha en renodlad bok med bara mina bilder i.
  • TigerLily

    Har kollat de flesta firmor nu och fastnade för www.myphotobook.se     eller om det är .com? Men deras böcker är snygga och ENKLA att göra! En massa alternativ på sidlayouter, valfri färg på sidorna samt att man kan infoga text och ram runt bilden.
    Ett stort plus är att det finns MÅNGA sidor att fylla. Håller på för fullt och skapar olika fotoböcker där...en superbra julklapp bl a!

Svar på tråden Skapa fotoalbum på nätet - bästa leverantör?