• Söderböna

    Analys av "Max potta".

    Här kommer mitt förslag till textanalys:
    - Max vill inte sitta på pottan, han gillar inte riktigt idén med potträning utan tycker det är trevligare med blöja. Tanken är nog att barn skall kunna identifiera sig med rädslan för detta nya.
    - Hunden däremot tycker att det där med potta verkar vara väldigt spännande, som han längtar efter att få prova på. Helt klart mogen för potträning.
    - Problemet är bara det att hunden inte riktigt kan få till det när han skall sitta på pottan, så hunden blir ledsen för att han inte kan.
    - Max känner medlidande med hunden och vill därför hjälpa hunden. Hunden kan ju sitta på pottan om han sitter i Max knä.
    - Helt plötsligt sitter Max på pottan, för att hjälpa hunden! Med hundens hjälp har han då kommit över sin rädsla för det nya och kan sitta på pottan.

    Min tolkning är alltså att hundens längtan efter att få sitta på pottan hjälper Max att komma över sin rädsla. Hans vilja att hjälpa hunden gör att han "förtränger" att han själv inte ville.

    Vad sägs om den tolkningen?

  • Söderböna

    Tackar!

    Något skall man ju roa sig med...

Svar på tråden Analys av "Max potta".