Inlägg från: pomeransen |Visa alla inlägg
  • pomeransen

    Varför använder ni inte kondom?

    Jag har ingenting emot kondom. Nu är det ett tag sedan jag var "ute i svängen", men den trygghet en (pålitlig) kondom ger vid tillfälliga kontakter är överlägsen alla andra p-medel. Själva pårullandet kan man göra till en del av förspelet och det kan bli riktigt sexigt.

    Visst kan det vara kasst med kondom, men då beror det nog ofta på att man har valt fel sort så att det blir struligt när den ska på. Min erfarenhet är att de olika sorterna skiljer sig åt i passform mycket mer än man tror, så en bra investering är ett sånt där mixpaket med olika sorter som man kan beställa från nätet så att man hittar den som sitter bäst.

    Med en lagom tunn kondom som sitter perfekt märker man knappt att den finns där.

  • pomeransen

    Jag tror att många killar använder "kola med papper"-argumentet när de i själva verket är oroliga för att tappa ståndet när kondomen ska på.

  • pomeransen
    LuMa skrev 2007-10-29 10:21:11 följande:
    Och när tjejer tycker det då?
    Ofta handlar det om att killen har en kondom med dålig passform.
Svar på tråden Varför använder ni inte kondom?