• LCroft

    Vita hem del 6

    juliah vad trist! En del av charmen med dagmamma är ju att barnen får vara i en hemma miljö ett litet tag till när de är små.

    Oj, kanske ska dra ytterkläderna på oss och föra Rebecca till skolan...

  • LCroft

    Maten kvar att handla och göra, samma lite julgodis, men det blir imorgon. Samtidigt som Idas och Nicos sista julklappar ska köpas. Idag ska det städas.

    Vi firar julafton hemma, ordentlig julmiddag som det ska va Och de av släkten som vill är välkomna att droppa in under dagen. Förr åkte vi jämt runt på julafton men vi tröttnade på det, så skönt att vara hemma. Bada julbastu på morgonen, farmor och farfar brukar komma in på förmiddagen och äta julgröt. Sen en promenad alla när Ida ska sova. Ta det lungt och i barnens takt. Ofta blir det att vissa dyker upp på julaftons kvällen, dricka lite glögg och äta lite pepparkakor och självklart skinkmackor  

    Sen på juldagen åker vi möjligtvis till pappa och äter, eller så brukar det vara vet inte hur han har tänkt det i år.

  • LCroft

    lasse: Grattis till borden! När var det du skulle få stolarna? Och snart blir du frälst i finska lådor Eller så inte, mannen gillar ju dem inte alls!

    Nej nu ska jag städa så jag har nedrevåningen klar tills Rebecca ska hämtas, sen får jag ta övravåningen när mannen vaknat, idag tänker jag faktiskt vara så fräck att jag städar fast han sover. Vill ha det undan så jag kanske kan vila en liten stund innan julfesten ikväll.

  • LCroft
    sofiemalmö skrev 2007-12-20 08:23:18 följande:
    Behöver er hjälp.Min son har 4 dagisfröknar och jag vill så gärna ge dem något fint i julklapp men har dock inte så mycket pengar.Någon med bra förslag?Något man gör själv eller något man köper...
    Tror det var någon som bakat saffransskorpor och satt i en fin burk med band och etikett runt. Kanske det skulle vara nåt? Eller så binder du egna granriskransar. Byter ut skorporna mot pepparkakor. Eller julgodis. Gör en strut av tårtpapper och fyller med nåt gott?

    Sett förresten att det är många som köper själv till dagispersonalen, här har vi alltid sånt system att nån tar tag i det och för in en lista till en blomsteraffär så får alla som vill gå dit och betala in, skriva barnets namn på listan och så fixar de en blomma, eller en korg med blomma och lite smått och gott i den. Enkelt!
  • LCroft

    sofie: Fortsätter lite på listan Sy ett hjärta som du broderar god jul på. Eller syr en liten ljuspåse eller vad man ska kalla dem? En liten påse som du sen kan sätta en liten lykta i. Fler som gjort i sina bloggar om jag inte minns helt fel.

    Eller sy en påse med lite spets på var du sätter en bunt med stearinljus som är fastknutna fint med lite tidningspapper och snöre, ev ett litet trähjärta som hänger där. Gör en lykta själv tillsammans med barnet att ge.

  • LCroft

    Nedrevåningen är städad, täckena och kuddarna hänger ute, bara att dammsuga och torka golven uppe ja plus bädda rent i sängarna då Känns extra bra att få tvättat rent allt nu, Rebecca kom hem från skolan och de hade övat till julfesten som är ikväll, när en av flickorna blivit magsjuk Hemlis Jag som är livrädd för magsjuka hade henne att sätta alla kläder i tvätten och duscha klart tills ikväll, känner mig jättehemsk men hon förstod nog inte att hon duschade nu hörde ihop med magsjukan, som tur är! Attans vilken otur, första som blev sjuk i skolan hoppas bara att man inte får det till jul, gissa vem som handlar Actimel idag?

  • LCroft

    juliah: Fobi mot alla sjukdomar i allmänhet men magsjuka är det värsta, föder hellre 10 barn på raken än att en i min familj ska drabbas av det. Har nån i vänskapskretsen det så får ingen från den familjen komma hit på en vecka efter att de blivit friska så att jag säkert vet att ingen smittar mer. Ligger nog ihop med att jag hade väldigt besvärlig mage som liten och fick jämt alla magsjukor och varje gång så höll jag på så länge att jag fick åka in till sjukhuset och i dropp, bara krampade till slut. Den skräcken har inte släppt än.

    Ska erkänna att när vi bodde i Sverige och Nico var nyfödd kom vi hem för första gången över jul och i mannens familj hade de magsjuka så hälsade vi inte på dem fast de inte hade sett sitt barnbarn förr, så hyper blir jag Generad

  • LCroft
    Peak skrev 2007-12-20 12:30:13 följande:
    vad ska jag skriva på lapparna till fröknarna? "Tack för den här tiden" - det låter ju som nån ska dö?? Vad skulle ni skriva?Och måste man ge barnen ngt när man slutar på dagis tycker ni?
    Skriv bara God Jul och Gott Nytt År. Och nej barnen behöver man inte ge nåt åt. När barnen fyller då kan man ha med nåt att bjuda på men lönar sig att fråga personalen innan, det kan ju finnas barn som är endera allergiska eller var föräldrarna inte vill att de äter godsaker.
  • LCroft
    Malwa skrev 2007-12-20 12:50:00 följande:
    Hej tjejer, skriver här för här vet jag att vi bryr oss om varandra och här kan man få tröst!Vet inte vart jag ska börja, ser knappt att skriva mellan tårarna som trillar! igår kunde det gått riktigt illa för en av mina allra bästa vänner och hennes familj.De hade varit i sthlm och hälsat på goda vänner och vid halv ett tiden på kvällen ska de gå till bilen och åka hem.Och vad händer? jo värsta tänkbara såklart, en bil kommer och kör rätt in i familjen, så vännen min flyger in i ett skyltfönster, sambon får upp sonen ur barnvagnen men är så chockad att han senare inte kan berätta om vagnen vält, eller om han tagit upp bebisen ur vagnen eller från marken, nu slutade historien hyfsat lyckligt i allafall med ett avslitet ledband i ena knät på min vännina. Jag bara ryser och gråter när jag tänker på vad som egentligen kunde hänt!Förlåt att det inte handlar om inredning idag, men finns inte ork!
    Men hjälp vännen! Vilken tur de hade iallafall, änglavakt kan man nog säga. Förstår att både de och nära och kära är chockade. Många varma kramar till dig och din väninna med familj sänder jag över
  • LCroft

    Vet ni vad jag har fått? Jo min radio! Kunde ju givetvis inte hålla mig från att öppna paketet när jag visste vad som väntade på mig Eller mig och mig, hela familjen egentligen och visst får de lyssna men fingrarna ska de hålla i styr Så fin och vilket ljud! I´m in lööööv!

Svar på tråden Vita hem del 6