Inlägg från: Himmelbit |Visa alla inlägg
  • Himmelbit

    Vita hem del 6

    MiaMariah skrev 2008-01-11 21:11:57 följande:
    vad tråkigt!apropå shopping, jag köpte lite på Blommor och Blad också, inte så mycket men jag hoppas på ett presentkort i april Krans för sig, äpple för sig och Madame Stoltz-underlägg för sig men jag plockade ihop det inför fotograferingen
    Vilken mysig shopping!!
  • Himmelbit
    Sylt skrev 2008-01-11 21:23:05 följande:
    Klart att du ska! Den första blev ju kanonfin. Glöm inte att fota!
    Problemet är bara att det endast fanns rosa/vit/aprikos marschmallows på Ica så stackarn får en rosa tårta denna gången... Kanske ska satsa på karamellfärg om jag hinner imorgon.. (hade bara röd hemma) Skrattande . Eller har du ngt "husmorstips" på färgning??(förutom brun då).
    Daggdroppen skrev 2008-01-11 21:24:43 följande:
     Hur har det varit? Känns det ändå ok?NU BEHÖVER JAG ER HJÄLP!Nu har jag snart städat bort alla julsaker och julgranen är ute... och det är liksom TOMT! Vi har nästan inget på väggarna och hur jag än funderar så kommer jag inte på VAD jag vill ha och VAR jag vill ha det. Inget känns hundra, så jag vill inte heller bara rada dit våra gamla tavlor. För vi har ju gipsskivor och det är ju lagom kul att borra om och lämna fula hål i ett nybyggt hus....Jag gillade då det var jul och när jag fick det liiiite mer ombonat. Nu känns det bara stelt, tomt, tråkigt, fult, opersonligt osv. Har ju lite gamla bilder som är tagna före jul i galleriet. Nu ser det ut ungefär som på de... Ni som orkar får gärna gå in och titta och ge förslag!(Vi har fortfarande inga gardinstänger... har inte hittat... så det blir väl att köpa och spraya ikeas då man efter X antal år kommer sig dit...)
    Sätt upp tavellister om du känner dig osäker. Vi har vita från Ikea och där kan du ju byta mellan tavlor, böcker, lyktor, prylar osv.
    LinaoMatilda skrev 2008-01-11 21:27:58 följande:
    Pust. Nu är golvet tvättat med målartvätt. Imorgon blir det målning MiaMariah: Så söta saker du köpt.Mimmi: Tråkigt slut på shoppingturenHimmelbit: Lägger in bilden igen, för din skull Den finns i mitt galleri.
    Gulliga du!! Åhhh jag är jätteimponerad!! Det kommer bli supersnyggt!! Kul att man fick se verktygen också - händig kvinna!!
  • Himmelbit
    Sylt skrev 2008-01-11 21:43:27 följande:
    Färga den rödare m karamellfärgen! Annars gillar faktiskt stora tuffa killar rosa
    Det skulle jag ju kunna göra förstås. Men jag har ingen stor, tuff kille - jag har ju bara en liten mammig Himmelbit!!
  • Himmelbit
    MiaMariah skrev 2008-01-11 21:49:44 följande:
    Hihi, jag har nog tröttat ut er vita hemmare med massa bilder redan så det förslår Måste fråga - vad är det för galet med mig ikväll - jag är så otroligt yr och snurrig i huvudet. På min promenad förut trodde jag att jag skulle segna ihop närsomhelst men var glad att jag klarade mig hem. Vad 17 kan det vara??
    Du vet att vi aldrig tröttnar på bilder!!
    Har du ätit som du ska, sovit som du ska, har du kanske stressat?? Haft mkt omkring dig? Endel kan känna sig yra innan förkylning t.ex.
    LinaoMatilda skrev 2008-01-11 21:50:00 följande:
    Nu ska jag sova.Natti natti
    Natti natti!
  • Himmelbit

    Godkväll på er!

    Idag har vi haft barnkalas här - sju barn med sonen och deras mammor, alldeles lagom.
    Fruktsallad med vaniljyoughurt till barn - och mammor som behöver hålla igen - och tårta o kakor till andra mammor


  • Himmelbit
    Kajsa M skrev 2008-01-12 20:44:49 följande:
    jo!
    Har precis klickat iväg en beställning på pärlor så jag borde inte.... Lätt att handla på nätet!
  • Himmelbit
    Sylt skrev 2008-01-12 20:54:22 följande:
    tjenatjena!Fridas kommer nog att få in mkt fint under våren.... Lådan är underbar!Jag kommer inte riktigt loss här hemma. Skulle fixa hyllor i ett av barnrummen, har väntat på hyllplan fr brädgården, de kom igår, jag bar in (själv o upp på andra våningen, mitt i natten) för att upptäcka att de är för korta *förbannad* Sååå jag tappade sugen lite. Sen har jag hostig o mammig bebis som inte vill renovera heller - FAST det är hans rum *han kan inte var min*
    Jag har just suttit och drömt mig bort där... Mmmm, men har inte slutfört *borde inte, borde inte*

    Åhh vad trist med hyllorna!! Jobbigt med bäbis - förstår han inte hur viktigt detta är eller?! Du får uppfostra honom lite bättre...
Svar på tråden Vita hem del 6