• Lantani

    Zebrafink

    Har tänkt skaffa mig två och undrar lite. har tittat på sidor på nätet och tycker att de erkar vara väldigt trevliga fårglar.

    Måste man ha en hane och en hona tillsammans eller kan man ha tex två honor eller två hanar?
    Hur mycket kostar en zebrafink? Vad bör man räkna på att ge för bur?

    Vilka saker behöver man köpa i början?

    Tacksam för svar. mvh Lantani

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-11-08 20:46:16:
    De jag än så länge förstått att man måste ha är:

    Bur
    Vattenautomat
    Foderautomat
    Badkar
    Någon typ av gunga
    Grenar/pinnar
    papperspellets, fågelsand eller bursandpapper

    Finkblandning
    Multivitamin
    Kalksten
    Hirskolvar ibland

    Något mer jag skulle behöva?

  • Svar på tråden Zebrafink
  • Lantani

    tack vilket pris bör man räkna för bur?
    Har en yta på 80*45 att ställa buren på, funkar det? höjden kan det gärna vara lite högre.

  • Ex ungue leonem
    Lantani skrev 2007-11-08 20:33:22 följande:
    tack vilket pris bör man räkna för bur?Har en yta på 80*45 att ställa buren på, funkar det? höjden kan det gärna vara lite högre.
    Priset kan du få reda på om du kontakatr resp affär
    Den som är utan skuld kastar första stenen.
  • Ex ungue leonem

    En fågel


    Den som är utan skuld kastar första stenen.
  • Lantani

    Nu har jag läst ytterliggare lite till och det känns ändå som jag fått med allt på vad man behöver ha. har också kommit fram till att man får nog ge en 600 för bur.

    Ni får gärna ge med tips om zebrafinken. hur är det lättast att få de handtama? sitta med handen i buren känns inte okej eftersom det är deras hem, så hur gör jag?

  • asul

    Bästa sättet är just att sitta med handen i buren. Men det är väldigt ovanligt med tama finkar! De kan bli så pass orädda att man kan ha dem att flyga fritt i rummet. Men jag har aldrig sett någon sitta på handen som en undulat! Vill du ha en tamfågel ska du nog tänka om.

  • Lantani

    hmm har läst att om att de inte verkar vara sådana fåglar, men ska iaf in till stan idag och kolla runt lite så får vi se vad det blir för något kul. någon fågel ska det bli iaf och sambon vill inte ha underlat.

Svar på tråden Zebrafink