Inlägg från: Bumbi mia |Visa alla inlägg
  • Bumbi mia

    Jag ska få en foderhäst.

    Jag är också avensjuk

    När jag hade hästar så hade jag en första hjälpen låda som innehöll (om jag inte mins fel)

    *Kompresser
    *Jodopax
    *Självhäftande lidor
    *Bomull
    *Sax
    *Pincett
    *Gasbindor
    *Brems
    *Kylpåse

  • Bumbi mia
    ANOF skrev 2007-11-21 16:09:19 följande:
    vad roligt för dig med en häst. Hästar är fina och smarta djur. Jag rekommanderar att du köper av masknings medel, så´att du kan avmaska hästen. Det ska du göra ganska ofta för hästar äter mycket och får i sig mask, vilket inte är bra för hästen.
    Innan man släpper hästen på bete och efter betet brukar man avmaska.
  • Bumbi mia

    Mamma till Hampus skrev 2007-11-19 13:35:00 följande:


    ensilage kan jag ju inte ha, måste ha balar för jag hinner ju aldrig ta slut på det. Men hur ska man räkna om det då? Till vanligt hö?
    Den stora skillnaden mellan ensilage och hö är TS. Varesig du ska utfodra med ensilage el hö så bör du skicka iväg prov för analys så att du kan räkna ut en bra foderstat.
  • Bumbi mia
    ANOF skrev 2007-11-21 21:24:14 följande:
    Mamma till Hampus skrev 2007-11-21 21:16:56 följande:
    Bra! Du får inte glömma bort att en häst kräver mycket skötsel. Du ska ge den mat flera gånger om dagen och du ska mocka varje dag, sen så ska också hästen ridas varje dag. Det kan nog vara svå´rt för dig om du är själv, det måste du tänka på. Det är ett stort ansvar som du måste känna till.
    Måste du låta så nedvärderande?
Svar på tråden Jag ska få en foderhäst.