Aurora
ilenna skrev 2007-11-20 13:29:12 följande:
Jag frågade min bm om igångssättning men hon tyckte inte att det var något som hon ville rekommendera.jag var oerhört rädd inför min andra förlossning och gick då på animasamtal och redan på första besöket så sa jag att jag troligtvis vill ha en igångsättning för det skulle kännas tryggare för mig osv. efter andra samtalet så sa bm att hon oxå tyckte att det lät som en bra sak för mig. hon sa att bara det är tillräckligt moget så brukar det inte va några problem. tillsammans så gjorde vi en förlossningsplan, jag skulle tex få eda innan man satte igång, ville inte ha överflödigt folk i rummet mm, mm.
bm påpekade att det var viktigt att jag nämnde för dem på förlossningen att läsa igenom planen och journalen (enligt henne så slarvas det med de ibland) och när jag ringde på kvällen med värkar (skulle bli igångsatt två dagar senare men det kom igång av sig själv efter en hinnsvepning) så sa bm på telefon först att det var fullt, jag bad henne då läsa min journal och då sa hon att om jag bara kunde stanna hemma 1 timme till så skulle hon ordna ett rum till oss.
tyvärr så fick jag jobbiga komplikationer efter jag fött men om man bortser från det så fick jag en drömförlossning, jag fick allt stöd som jag behövde från dem på förlossningen, de behandlade mig som en prinsessa!
och skulle jag bli gravid igen så skulle jag verkligen vilja ha allt stöd från anima-samtal som jag fick den här gången.