Fungerar Wartner?
Japp, det funkade på min dotter iallafall. Det är till många vårtor i förpackningen, så funkar det inte första gången så får man göra en gång till. Men det räckte med en gång för oss.
Japp, det funkade på min dotter iallafall. Det är till många vårtor i förpackningen, så funkar det inte första gången så får man göra en gång till. Men det räckte med en gång för oss.
Anonym (äckligt) skrev 2007-11-21 10:13:30 följande:
svårt att frysa en vårta som sitter liksom inne i fotsulan...om du förstår vad jag menar
fingervårtor växer ju ofta mer "utåt" jämfört med fotvårtor
fingervårtor har jag med gott resultat fryst bort med wartner, behövde frysa bort i omgångar då allt inte försvann första vändan
jag tror jag var lite mesig med att trycka emot då det varnades för nervskador
har du fryst hos specilaist är det ju inte säkert det funkar hemma heller...kostar ju nästan 300 för visserligen 12 doser el nåt men vårtor kan vara seglivade...
har du provat att pensla nagerlack på vårtan så den inte får syre..ja en del säger det funkar..kostar ju inget att prova
den bästa kuren hade min farfar ( rest in peace ) han trollade bort dom...värsta impad man var som liten när vårtorna bara försvann
inte på en gång men typ efter nån vecka skrumonade bara bort...
lycka till med vårtuslingen!
Wartner fungerade inte på mig. Jag tror som de ovanstående, att det är rätt effektlöst på fotvårtor eftersom de är så intryckta.
För att bli av med fotvårtor gäller det att sabba så många celler som möjligt, för då kommer vita blodkroppar och tar hand om vårtviruset samtidigt. Jag fick rådet en gång att använda en lödkolv och bränna bort mina vårtor (som jag har haft i 10+ år), men lär göra alldeles för ont.
Just nu är jag inne på min 5:e kur med apotekets starkaste vårtmedel, men den här gången tänker jag inte ge upp i förtid. Jag är dessutom mer ihärdig än någonsin. Har hållit på i 3:e vecka nu, och jag håller tummarna för att det vänder snart.
Min dagliga procedur:
Tar ett långt fotbad och filar vårtorna (gör ren filen efteråt, så att den inte smittar något annat område). Sen tar jag en skalpell och skrapar bort så mycket som möjligt av vårtorna. Efter det låter jag foten torka till. Därefter penslar jag på 3 lager av vårtmedlet och låter det torka. Sen tar jag på kirurgtejp så att det hålls på plats.
Det är ren tortyr att lägga på syra på nåt så känsligt, men om det tar bort vårtorna är det värt det. Tyvärr tar det evigheter att behandla bort vårtor. :(
Gå inte med bara fötter hemma, förresten. Det finns risk för att du smittar fler i familjen.