mo m2007 skrev 2008-01-07 08:23:44 följande:
nu är det så att alla jobb som kom nu inte är ett av alliansens + utan de jobb som kom nu skulle troligen ha kommit iaf. pensioneringar, nya företag och även S har varit med och fixat detta. Hade ex sverigedemokraterna suttit vid makten hade vi sagt att det är deras förtjänst, Kristdemokraterna, deras förtjänst etcel skåpet skrev 2008-01-06 23:15:25 följande:
Vad du avslöjar där är hur lite du vet om företagande och samhället.
S införde en del väldigt korkade regler samt har de senaste knappa 40 åren beskattat arbete extremt hårt.
Exempelvis så införde S en regler om att företag måste medfinansiera sjukpenningen för personer som blev sjukpensionerade. Bara den regeln har säkerligen gjort att antalet anställda minskat rejält och då framförallt svaga har slagits ut från arbetsmarknaden. Det finns ju vetenskap och läsa, gör det så märker du med.
Jämför Irland och sverige, Irland var för lite drygt 30 år sedan ett av europas fattigaste länder, medan då sverige var nästan rikast, de har gått om sverige på mindre än 30 år.