• MariaOMarkus

    Restaurang i Jönköping..Tips!

    Om man vill gå på nån mysig restaurang i Jönköping,vart ska man gå då?

  • Svar på tråden Restaurang i Jönköping..Tips!
  • Fia84

    Jag tycker Sir Simons och Dal Baffo är kanon bra ställen med god mat..även det nyaöppnade stället Jensens Beaf House  (eller hur det stavas) är också kanon.

  • Clever LG

    Twin ja! Kom inte heller på det, trots att jag bor 200 meter därifrån. Trött... Nåja, men deras pizzor är ju fantastiskt goda!

    Har faktiskt också hört om folk som blivit dåliga då det ätit på Jungle thi.

  • MariaOMarkus

    va gulligt tt ni skriver både för och nackdelar med restaurangen..jag hade jungel thai på tankarna..men de blir de ju inte nu

  • vickis75

    Måste skriva lite mer om Anna-Gretas. *lyrisk*

    De har bla tapas - och man får en liten lapp att fylla i vilka smårätter man vill ha. Det var heltoppen tycker jag. Jag är väldigt liten i maten och kunde därmed välja lite färre. Det svåra med det hela är väl att välja då.

    Sen är det bra att boka bord där - eftersom det är väääldigt populärt.


    Förvirrad, men klok som en pekbok ändå!
  • Marie IE B
    MissMary skrev 2007-12-19 11:38:26 följande:
    va gulligt tt ni skriver både för och nackdelar med restaurangen..jag hade jungel thai på tankarna..men de blir de ju inte nu
    Fast jag har varit där flera gånger och har kompisar som är där och äter med jämna mellanrum och som aldrig blivit dåliga. Det där tror jag beror mer på hur känslig man är, de här personerna hade kanske blivit dåliga oavsett var de ätit just denna dag. Men visst, bufférätter kanske man ska undvika helt och hållet för att vara säker om det inte är buffé som på t ex Soya där du plockar på dig råvaror som sedan tillagas.
  • Jänkmamma

    Ska ner till Jönköping under trettonhelgen, då blir det att äta ute. Kinesmat eller pizza vill barna ha, jag vill ha kött, typ planka, fläskfile och potatisgratäng mm. så denna tråden är perfekt

  • Zimlis

    Måste fråga om någon vart på "8 glas" - undrar hur det är där??

  • Clever LG

    Jag har bara varit på deras resturang på Piren. Tyckte att det var helt ok.

  • maha6305

    Rent spontant: chili thai, mäster gudmunds källare, pallas atena, taste of beirut

  • maha6305

    Jungle thai är hästlängder efter Chili thai!

Svar på tråden Restaurang i Jönköping..Tips!