Inlägg från: Anonym (Hjälp!) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Hjälp!)

    Min 7 månaders bebis slog i huvudet, farligt??

    Min 7 månaders har precis lärt sig att sitta sj på golvet, rätt vingligt.

    Idag när hon satt på golvet så ramlade hon bakåt o slog i huvudet (inte jättehårt men det blev en liten dunk), hon började skrika och jag blev jätteorolig. Detta har hänt förrut men då har hon inte reagerat så mycket, visst har hon skrikit. men det jag reagerar mest på nu är att hon somnade nästan på en gång efter.

    Hon åt en flaska välling efter men var rätt slö och sen somnade hon på en gång. Behöver jag vara orolig?

    Det är väl normalt att små barn ramlar mycket, dom testar ju allt.
    Men känner mig ändå orolig.

  • Svar på tråden Min 7 månaders bebis slog i huvudet, farligt??
  • Anonym (Hjälp!)

    Beckah82 skrev 2007-12-29 16:42:25 följande:


    Du behöver inte oroa dig. Det är lugnt. Min bebis har trillar så ett par gånger också innan han lärde sig sitta helt säkert.
    Jo min dotter har ju också ramlat ett antal ggr utan att det blivit nåt allvarligt av det. Så jag hoppas att det inte va så farligt.
  • Anonym (Hjälp!)

    Beckah82 skrev 2007-12-29 16:44:40 följande:


    Alltså...hon har inte ramlat en meter ner i ett stengolv! Hon har från sittande fallit bakåt och slagit i huvudet...En så liten bebis är skitkort så fallhöjden är minimal.å samma sätt kan bebisar stå och sätta sig på rumpan med en duns. Det känns inte ens. Hade man själv satt sig rakt bakåt på rumpan hade det varit liiiite högre fallhöjd.
    Mm du har rätt, fallhöjden är ju väldigt kort. så risken är rätt liten att det blir nåt allvarligt.
    Kommer nog inte ringa sjukvårdupplysningen iallafall, måste se hur hon mår först när hon vaknar.
Svar på tråden Min 7 månaders bebis slog i huvudet, farligt??