Inlägg från: Majsan70 |Visa alla inlägg
  • Majsan70

    Varför sover er hund INTE i sängen?

    * För trång med oss o dottern o katterna o 30 kilo hund.
    * Hon är långhårig o drar med en hel del skit förutom all päls hon lossar.
    *Skulle bli för varmt.
    * Och sist men inte minst. Hon är INTE jämlik oss härhemma. Hon skall alltid veta att vi står över henne i rang.

  • Majsan70
    FruMansour skrev 2008-01-01 20:47:07 följande:
    Min vovve ifrågasätter inte sin rang i gruppen för att han sover i min säng ibland. Men det handlar om att bli uppbjuden till sängen precis på samma sätt som man bjuder in hunden till gos i vanliga fall eller till lek.. Allt på mina villkor.
    Jag har en ras som gärna testar. Hon har sina platser o vi har våra precis som jag anser att det skall vara inom flocken. Hon får inte vistas i soffor o sängar eller i köket när vi äter. I övrigt är hon fri att göra som hon vill.

    Jag ligger inte heller på golvet på hennes plats.
  • Majsan70
    FruMansour skrev 2008-01-01 20:49:19 följande:
    Gäller inte samma för katterna i hemmet?
    Nej, katterna är innekatter o skräpar inte ner. De tar inte heller så stor plats som en 30 kilos hund gör. Med katterna behöver man inte heller vara ranghög.

    Stooor skillnad på olika husdjur helt enkelt. Vår hund ligger vart som helst i lägenheten i övrigt.
Svar på tråden Varför sover er hund INTE i sängen?