Trivs inte i Frankrike
Vad tror du det är som gör att du vantrivs i Frankrike så? Har du några vänner eller saker att hitta på på dagarna? Kan du inte försöka hitta några svenska eller finska tjejer i Grenoble att gå ut och fika med.
Jag vet inte om din bebis har kommit än, och i början vill man kanske helst ta det lugnt och mysa hemma, men efter några veckor brukar man börja känna sig lite rastlös och då kan det vara skönt att få komma ut och träffa andra mammor som man kan shoppa eller fika med.
Har du kollat om det finns en svensk mammagrupp i Grenoble? Kolla upp t.ex. Svenska Mammors hemsida på www.svenskamammor.com
På svenska ambassadens sida hittade jag kontaktuppgifter till den fransk-svenska föreningen:
Association Franco-Suédoise de Grenoble
c/o Evy Sekund
3 rue de l'Enversin
38660 La Terrasse
[email protected]
www.utlandssvenskar.com/ och www.sviv.se/ är andra sidor där du säkert kan hitta andra mammor att umgås med i Grenoble.
Lycka till och hoppas att ni lyckas lösa situationen till allas bästa.