Inlägg från: SolFlickan |Visa alla inlägg
  • SolFlickan

    Orolig - förkyld bebis

    Min lilla tjej är 6 veckor och har sedan igår varit förkyld. det är ju mitt första barn så man är väl lite väl nojig, jag vet, men vad göra åt det..
    hur som helst, jag undrar vad jag ska göra.. hon har ingen feber än iaf, utan är bara VÄLDIGT snorig. vi har kört med koksalt och nässug och det hjälper ett tag men fort är det likadant igen. jag har henne liggandes i högläge, har testat med bröstmjölk i näsan och även med avsvällande näsdroppar.. stackarn blir ju galen på mig när jag är och grötar i näsan på henne.

    nu idag blir jag lite orolig för hon har sovit i stort sett hela dagen, somnade i natt vid ett tiden och åt kl 4, kl 6 och sedan vid 9 tiden. då klev vi upp men hon fortsatte sova igenom blöjbyten och påklädning och sov sig nästan genom matningen kl 12.30 och nu senast 14.30 fick jag typ tvinga i henne lite men hon somnade ifrån.. är detta normalt när dom små liven är förkylda?? att hon är trött kan jag förstå det är man ju själv när man är sjuk, men såhär?
    kan tillägga att normalt, alltså när hon är frisk äter hon med ca 2 timmars mellanrum, på sin höjd 3

  • Svar på tråden Orolig - förkyld bebis
  • SolFlickan

    tack för svaren.. "skönt" att höra att andra har likadant och att det verkar okej. saga har varit mycket piggare igår och idag men är fortfarande snorig. hon har ingen hosta eller så och har inte haft feber så jag tror inte det är RS.. har för mig det ska vara feber, men jag håller enorm koll på henne vill jag lova..
    blir inte snuvan bättre innan helgen ska jag höra på BVC, men somd et är nu verkar det lugnt.

Svar på tråden Orolig - förkyld bebis