springmaskhjälp!!!!
Japp, därför bör man ju upprepa behandlingen efter c:a 2-3 veckor.
Dessutom bör ju hela familjen behandlas för säkerhets skull (och man bör vara extra noga med hygien).
Japp, därför bör man ju upprepa behandlingen efter c:a 2-3 veckor.
Dessutom bör ju hela familjen behandlas för säkerhets skull (och man bör vara extra noga med hygien).
Dessutom bör man kanske informera dagis om barnet går där så att övriga föräldrar kan informeras (så att det är vaksamma). Annars är risken väldigt stor att man får tillbaka det inom kort.
Nu vet jag inte vilken medicin du använt, men jag antar att du använt Vanquin eftersom den är receptfri. Det tar ju ett tag innan medicinen passerat genom "systemet" och sedan ytterligare något innan maskarna dör antar jag.
Det finns en annan som heter Vermox som skrivs ut av läkare som du ev. kan ta till i det fall att det inte försvinner.
Det bästa du kan göra är (vilket du delvis redan gjort) att städa och hålla hygienen. Se till att din dotters hygien är på topp genom att tvätta rumpan med tvål och använd åtsittande kläder/pyjamas så att äggen inte sprids.
Små barn kanske inte tänker sig för utan kliar sig i rumpan och sen är det lätt att de får i sig äggen igen och så är det tillbaka.
Nu var det läääängesen jag hade något med mask i magen att göra. Senast var väl 15-20 år sedan, när jag var liten, men jag fick någon slags antifascination kring ämnet och har med viss avsmak undersökt ämnet och lärt mig lite om allt från springmask till otäckingar som trikiner m.m.... ;)
Du bör nog också informera dagis om hon går där. Det är ju troligen där hon fått det ifrån? Så kan övriga föräldrar bli medvetna (dagispersonalen behöver ju inte avslöja vilket barn som fått det ifall ni tycker det är pinsamt)
Japp, det är därför det är viktigt att hålla hygienen och att man upprepar behandlingen efter 2-3 veckor (maskens livscykel är c:a 2-3 veckor).
Om inte jag minns fel är Vermoxen långsammare men effektivare.
Håll ut och fortsätt städa, städa, tvätta händer, tvätta händer, klipp naglar, osv... ;)