Ni med Rottweiler!!!!!
Har ingen rottweiler men känner ett par stycken. En del hundar gillar inte barn helt enkelt, det har ingenting med dess ras att göra; det kan vara en rottweiler, det kan va en labbe eller pudel osv. Det betyder inte att det är fel på hunden, det är individuellt drag.
När hunden morrar är det ett sätt att varna - hunden säger "håll dig på avstånd, jag litar inte på dig". Man ska ALDRIG fya en hund när den morrar. Om hunden du nämner var just en rottis; är du säker på att den morrade i ordets rätta bemärkelse? Rottisar pratar enormt mycket och kan stundtals låta riktigt läskigt.
Jag är av den åsikten att bara en hund får stimulans, en fast men samtidigt mjuk hand och mycket social träning är hälften vunnet. Oavsett ras.
Labradorägare med ett gott öga till rottisar!