• kissemjao

    Min 1-åring blöder från snoppen

    Har du kollat kring förhuden. Dra förhuden så mycket du kan, men var varsam och tvinga inte mer än vad det går. Tvätta noga och smörj med lite Inotyol eller liknande. Det är säkert bara en irritation i förhuden. J har haft det i omgångar när förhuden börjat träs tillbaka, och det samlats skit i förhuden.

  • kissemjao

    Nä, man ska inte dra tillbaka förhuden på små barn!!! Men får de infektion undertill, så måste man tvätta rent. Det rådet fick vi av läkare, och det verkade som ett mycket kompetent råd, eftersom besvären upphörde redan efter en dag.... Flera gånger sedan J var kring en tio månader har han fått irritationer i förhuden. Och då får vi köra en rengöringskur i några dagar.
    Därför skrev jag, att dra tillbaka så mycket det går utan att tvinga på.

  • kissemjao

    Det har ibland synts som rodnad och ibland inte synts nånting, men vid två tillfällen blödde det lite. Vid ett tillfälle stank det verkligen flens.
    Var vaksam på att det blir bättre. På J har det snabbt blivit bättre när man tvättat och smörjt.

Svar på tråden Min 1-åring blöder från snoppen