isbjörnar.................
Såg en isbjörn på animal planet som hade tufft att få tag i mat. Stackarna. Jag vill inte ha samma klimat som i Spanien. Vart är då charmen m olika resmål om vädret och naturen är likadan överallt?
Såg en isbjörn på animal planet som hade tufft att få tag i mat. Stackarna. Jag vill inte ha samma klimat som i Spanien. Vart är då charmen m olika resmål om vädret och naturen är likadan överallt?
Hm, tror du har svaret på din fråga? Det skulle vara intressant att se om det gick att hitta isbjörnar i Spanien och att granarter stod kvar här om det blir likadan miljö som i Medelhavet. El vad sägs om den här: Plocka lingon på rivieran .
Det jag menar är att får vi samma klimat här som i Spanien så lär vi inte ha kvar samma växtlighet och det vore väldigt trist om det ser likadant ut överallt. Är det konstigt att isbjörnarna mår dåligt när temperaturen stiger...men som utvecklingen ser ut nu är det ju pinsamt att många struntar blankt i miljön.
Och självklart gäller klimatförändringen hela vår jord. Men som det ser ut idag fortsätter vi bara att påskynda processen.
Ja, om det fortfarande är de temperaturskillnader som existerar idag men tveksamt om temperaturen är likadan överallt. Vad tror du jag menar med samma klimat överallt?
Absolut finns andra sevärdheter än att leka botaniker där . Nåväl, för att avrunda så är det tråkigt att djurarterna, såsom isbjörnen dör.
Visst, det är tråkigt för alla arters skull . Frågar du en blödig själ som mig om daggmaskar så avskyr jag att se de i vattenpölar efter regn...
Det skulle vara en härlig upplevelse