• Foxy1

    Hjärtklappning

    Det Rebekkas bm sa om att hjärtklappning aldrig är "normalt" är ju klart att ta i. Faktum är att de allra flesta typer av hjärtklappning, pulsändringar, överhoppade/dubbla slag, etc. är helt normala variationer som påverkas av såväl fysiska som psykiska aktiviteter. Ju mer orolig man blir över att det är något fel med hjärtat, desto konstigare upplever man slagen. Plötsligt lägger man märke till sånt man annars aldrig ens skulle känna. Man kan lätt lyssna lite FÖR mycket innåt och därmed få för sig att normala företeelser är onormala. Om inte annat så blir pulsen annorlunda då man genom oro påverkar den omedvetet.

    EKG är ett enkelt sätt att utesluta åtminstone fysiska fel på hjärtat, och många gånger ett sätt att lugna patienten då ett litet papper i handen på att inget farligt är på gång fungerar bättre än en läkares ord på detsamma.

    Du behöver säkert inte oroa dig. SÄRSKILT inte eftersom du är gravid då det ju är helt normalt att hjärtat måste jobba lite mer (ökad blodvolym) samt att du lyssnar mer innåt/är mer uppmärksam på förändringar i kroppen.

    MVH-Kicki

Svar på tråden Hjärtklappning