Blodtryck - högt övertryck men lågt undertryck. Ni med högt blodtryck, har ni några symtom? Tycker ni mitt är högt?
Man räknar 100 plus åldern som normalt. Dvs är du 25 år bör du inte ha över 125. Undertrycket brukar ligga på mellan 85-95.
Ditt blodtryck är inte alarmerande på något sätt. Men höjs det till 145 ex. vis, så får ni fundera på att göra något. Det finns blodtryckssänkande mediciner. Problemet med högt blodtryck är att njurarna får jobba för mycket, liksom många andra inre organ.
Jag gick med ett blodtryck på 180/110 i många år utan att jag visste om det. Jag höll få att förlora njurfunktionen.
Högt blodtryck kan ge anfåddhet, men det var nog det enda jag märkte av. Att jag inte orkade gå mer än 150-200 meter utan att vila. Men jag är ju rökare och tänkte att det var nog det som spökade. Därför dröjde jag med läkare.